Brand-Brezovljani Radionica: od grumena gline do suvenira
Autor: Vesna Benković, 31. 3. 2023.

Dana 28. ožujka 2023. godine u sklopu projekta „Brand-Brezovljani“ našu je školu posjetio kipar Dragutin Ciglar. (...)

Gospodin Ciglar, međunarodno priznati kipar i umjetnik, dugogodišnji je suradnik i prijatelj naše škole, a posebno Učeničke zadruge „Žito“, stoga ne čudi što smo upravo njega odabrali za suradnju na projektu sufinanciranom od Ministarstva znanosti i obrazovanja – „Brand-Brezovljani“. Projekt je vezan za arheološko nalazište iz mlađeg kamenog doba u Brezovljanima koje se nalazi u blizini naše škole, u Općini Sveti Ivan Žabno.
U njega su uključeni polaznici Keramičke grupe, Likovne grupe te Kreativnih radionica naše škole, a on obuhvaća izradu keramičkih suvenir-pločica i eko-platnenih vrećica s neolitičkim motivima horizonta Brezovljani - Sé - Lužianky. Projekt s učenicima provode učiteljica likovne kulture Ivančica Podhraški, učiteljica povijesti Nataša Oreč i učiteljica hrvatskoga jezika Ivančica Sudinec, a koordinatorica projekta je Nevzeta Zdunić, stručna suradnica.
Cilj projekta je izradom suvenira s ovim motivima promovirati neolitičko nalazište Brezovljani, razvijati interes za zavičajnu prošlost, ali i rad i kreativnost naših učenika unutar školskih grupa i na radionicama.
Na današnjoj radionici, koju je vodio g. Ciglar, polaznici Keramičarske grupe izrađivali su suvenire od gline prema kalupu koje su osmislili učenici polaznici Likovne grupe u suradnji s učiteljicom Ivančicom Podhraški, a izradio ga je gospodin Ciglar od pleksiglasa.
Učenici su naučili kako uz pomoć kalupa napraviti glineni otisak koji će kasnije postati suvenir. Kroz cijeli postupak ih je strpljivo vodio g. Ciglar. Prvo je potrebno glinu staviti između dvije letvice iste širine te je izvaljati na debljinu od 6 mm. Tada se na dobivenu glinenu ploču postavlja kalup. Kalup zatim treba lagano udarali gumenim čekićem kako bi ostavio otisak u glini. Nakon toga se kalup nježno podigne s glinene ploče i s njega se skine prsten. Glineni otisak je tada spreman za sušenje na gipsanoj ploči. Osušeni glineni otisak će učenici izbrusiti mrežicom za finu obradu te ispeći u peći za keramiku. Pečene otiske uronit će u hladnu glazuru. Tada će glineni otisak postati suvenir s prepoznatljivim neolitičkim motivima brezovljanske kulture.
Radionica izrade suvenira bila je poučna, dinamična i vesela. Gospodin Ciglar, osim izuzetne profesionalnosti, pokazao je još jednom odlično snalaženje u komunikaciji s učenicima.
Medijska grupa

Brand-Brezovljani Radionica: od grumena gline do suvenira
Autor: Vesna Benković, 31. 3. 2023.

Medijska grupa