Škole za Afriku
Autor: Jerko Barišić, 11. 11. 2011.

U Osnovnoj školi „Grigor Vitez“ Sveti Ivan Žabno  9. studenoga 2011. svi su učenici gledali nekoliko kratkih dokumentarnih filmova o djeci u Africi, koja nemaju hrane, pitke vode, nemaju higijenskih uvjeta, nemaju škola…

Preko filmova učenici su se bolje upoznali i s UNICEF-ovim projektom „Škole za Afriku“.  Taj projekt škole provode po cijelom svijetu kako bi se pomoglo  djeci iz 11 afričkih zemalja osigurati  jedno od temeljnih  prava, a to je pravo na obrazovanje. Za ovaj projekt do sada se prijavilo u našoj školi 20 odjeljenja.  Učenici će pod vodstvom razrednika prikupljati novčanu pomoć kako bi djeca u Africi mogla kupiti školski pribor, namještaj, kako bi se educirali njihovi učitelji, da bi se poboljšali higijenski uvjeti i spriječile zarazne bolesti (naročito AIDS).  Iz cijele Hrvatske projekt je prošle školske godine podržalo više od 200 škola.  Prije projekcije filmova ravnateljica OŠ „Grigor Vitez“ Nevenka Bajsić pozvala je djecu da o tome upoznaju roditelje i susjede te ih nastoje uključiti u prikupljanje novčane pomoći. Ona je predložila učenicima da organiziraju: prodajne izložbe, humanitarne koncerte, izradu i prodaju nakita, prodajni sajam starih knjiga, prikupljanje donacija od lokalnih poduzeća, prodaju UNICEF-ovih čestitki, prikupljanje i prodaja plastične ambalaže, prodaja proizvoda s afričkim motivima... „Mjesečno 3 kune do razredne kasice pune!“ završila je svoje obraćanje ravnateljica. Njima je tri kune dovoljno za život pola mjeseca.

Jerko Barišić OŠ „Grigor Vitez“ Sveti Ivan Žabno