Nacionalni kviz za poticanje čitanja 2011.
Autor: Jerko Barišić, 15. 11. 2011.

U okviru Mjeseca hrvatske knjige održan je Nacionalni kviz za poticanje čitanja. Ove godine prvi put provodio se on-line po školskim knjižnicama i na odjelima za djecu i mladež gradskih i narodnih knjižnica, a za hrvatsku djecu i mladež u susjednim zemljama putem knjižnica, škola i kulturnih društava.

Organizator kviza su Knjižnice  Grada Zagreba.  Kviz je organiziran u čast 100. obljetnice rođenja Grigora Viteza. Naslovljen je „Vesele zamke“ po njegovoj zbirci.  Na svečanoj završnici, 10. studenoga,  u Kongresnoj dvorani,  u okviru Interlibera,  okupilo se nekoliko stotina učenika i njihovih voditelja. Najprije je Lutkarska scena Ivana Brlić Mažuranić iz Zagreba izvela predstavu Grigora Viteza „Plava boja snijega“  Vrhunac svečanosti bilo je izvlačenje glavne nagrade i deset utješnih nagrada. Naravno da su izvučeni bili sretni, a zadovoljstva  nije nedostajalo   i na licima ostalih. Većina se željela fotografirati  uz pozornicu gdje se nalazio veliki pano s naslovom kviza. Svi su krenuli u razgledavanje izloženih knjiga na Interliberu. Možda i kupe neku knjigu?

Jerko Barišić OŠ „Grigor Vitez“ Sveti Ivan Žabno