Od Klovića i Rembrandta do Warhola i Picelja
Autor: Ivana Carević-Krtolica, 11. 2. 2010.

Učitelji Osnovne škole „Grigor Vitez“ i još nekoliko zaljubljenika  u umjetnost, 30. siječnja 2010. godine, usprkos snježnoj mećavi, putovalo je  u Zagreb  razgledati izložbu „Od Klovića i Rembrandta do Warhola i Picelja“. Nakon toga odgledali su i kazališnu predstavu „Od E do Z“ u Satiričkom kazalištu „Kerempuh“.

Ova izložba otvorena je 8. prosinca prošle godine  povodoma 90. obljetnice Grafičke zbirke. Zbirka se čuva u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, a izložba je postavljena u Muzeju za umjetnost i obrt.

Dovoljno je podsjetiti da se niti jedna značajnija izložba u Hrvatskoj nije dogodila, a da se nije koristila građa Grafičke zbirke iz Nacionalne i sveučilišne knjižnice. No, tek se prvi put ova građa samostalno izlaže.

Zbirka obuhvaća djela hrvatskih slikara i grafičara kao i djela stranih autora od 16. do 20. st. Na čelu naših likovnih umjetnika stoji majstor minijature Julije Klović,  slijede Andrija Medulić , Martin Rota Kolinić, Miroslav Kraljević, Ljubo Babić, Tomislav Krizman, Menci Klement Crnčić, Krsto Hegedušić,  V. Bukovac, Slava Raškaj, M. Stančić, Andrija Maurović. J. Knifer, Miroslav Šutej, Edo Murtić ... Od stranaca Rembrandt, Fischer von Erlach, Oskar Kokoschka, Andy Warhol itd.

Osim crteža i grafika izložene su grafičke mape, među kojima ističemo Mapu  proljetnog salona 1920., mapu Marijana Detonija te poznatu „Jamu“  Ivana Gorana Kovačića koju su grafikama uredili Zlatko Prica i  Edo Murtić.

Na izložbi su predstavljeni primjerci ex librisa koji su se nalazili na unutrašnjoj strani korice knjige.  Oni su prave grafičke minijature koje osim likovnog sadržaja govore o valsniku knjige, autoru ex librisa, donose grb vlasnika knjige, razmišljanja onih koji su čitali knjigu…  Imali smo priliku vidjeti tridesetak razglednica,  kojih u Zbirci ima oko sto tisuća,  i veliki izbor plakata.

Trebalo bi nekoliko dana da bi se detaljno pregledao presjek onoga što sadrži cijela Grafička zbirka.

Nakon umjetničkih dojmova razmilii smo se po gradu. Ponovo smo se okupili na predstavi u Satiričkom kazlaištu „Krempuh“ gdje su nas Zuhra i Enes zabavljali, nasmijavali. Pred nas je istrčala „Carla del Ponte,“ slušali smo o Zuhrinom „susretu“ s  Georgom Bushom. Nisu zaboravili ni naše  političare. Aludidrali su na situaciju u regiji,  „vršili“ pljačke banaka itd. Pljesak, ovacije glumcima i povratak kući. Svi su isticali da su korisno ispunili ovo poslijepodne i večer.

Jerko Barišić Osnovna škola „Grigor Vitez“ Sveti Ivan Žabno