Svečanost riječi za umjetnika riječi
Autor: Jerko Barišić, 22. 3. 2014.

U Multimedijskom kulturnom centru Gradske knjižnice "Franjo Marković" Križevci, 17. ožujka 2014., suradnički i kreativno učenici Osnovne škole Ljudevita Modeca Križevci i Osnovne škole "Grigor Vitez" Sveti Ivan Žabno  izveli su program posvećen 100. obljetnici smrti Antuna Gustavu Matoša, naše središnje književne osobnosti početkom 20. stoljeća. Bez njega je nezamisliva hrvatska moderna. Zato mnogi to razdoblje nazivaju Matoševo doba. Na izvoru je upoznao europske književnosti. Snažno je utjecao na svoje suvremenike i na mlađe naraštaje. Duhovitost i žučljivost njegove su najizrazitije osobine.

Na početku programa kratki film iz TV- kalendara podsjetio nas je na život, stvaralaštvo i smrt velikana umjetničke riječi na koji se nadovezala njegova pjesma Gospa Marija, u kojoj se prožimaju ljubav prema domovini i majci. Sentimentalno ju je izgovorila učenica 5. a Marijana Bratanić, iz OŠ "Grigor Vitez".  Zanimljive zgode i nezgode  pratile su ovog zagrebačkog pjesnika i boema o kojima su brojalicom i veselom igrom nasmijali publiku  mališani 4. razreda OŠ iz Sv. I. Žabna. Na Matoševo muziciranje podsjetili su zvukovi s violončela u izvedbi učenika 8. a Filipa Bošnjaka iz žabnjarske škole.  Svojim zanimljivim monologom o Matoševu  životu, posebno o njegovu boravku u Parizu, podsjetio je Dorian Dubravec, 7. b iz OŠ Ljudevita Modeca. I profesori su se izravno uključili u ovu priredbu. Krunosalav Puškar, prof. iz spomenute križevačke škole, krasnoslovio je pjesmu Dobriše Cesarića Trubač sa Seine. I u tom razdoblju života pjesnik je živio na rubu, gladovao je, ali nije prestao uživati u svemu lijepom, isticao je da je "ljepota iznad sreće i nesreće". Čeznuo je za hrvatskim krajolicima. Kad je konačno bio slobodan u svojoj domovini, obilazio je i pisao o našim krajevima i ljudima. Često je dolazio k prijateljima u Križevce i s njima obilazio križevački kraj. Držeći se njegova putopisa Oko Križevaca učenice 7. c  OŠ  "Grigor Vitez" Amanda Karlović i Paola Dončević otkrile su njegove doživljaje i zgode s puta oko ovoga staroga grada pripremajući se za svoj izlet na Kalnik. O njegovu dolasku u Sveti Ivan Žabno zabilježio je križevački pjesnik i njegov sljedbenik Karlo Hӓusler. Matoš je jednom zgodom zaustavio kočiju i ljubio zemlju govoreći: "što je Wales, što je Provansa prema tebi, divni potkalnički pejsažu!" Kad je sjeo u kočiju, okrenu se i dodao "Divno, ah kako divno!" I  u takvom raspoloženju posjećivao bi u Svetom Ivanu Žabnu učitelja Petrovića i njegova sina  Branimira koji je crtao Matoševe karukature i slikao pejsaže. O tome nazočne je upoznao prof. Jerko Barišić iz OŠ "Grigor Vitez" završivši svoje izlaganje Matoševom pejzažnom  pjesmom Jesenje veče. Za ovu obljetnicu izdan je prigodni poštanski žig i niz od četiri prigodne omotnice te prigodna karta  koje je dizajnirao prof. Zoran Cvetković, voditelj Filatelističke grupe iz OŠ "Grigor Vitez" Sveti Ivan Žabno. On je predstavio te filatelističke materijale i postavio izložbu ispred dvorane u kojoj je bila svečanost. Na kraju svi su pogledali izložbu i krenuli u križevačku  poštu kako bi otisnuli prigodni žig za uspomenu ili su se nekog dragog sjetili pošiljkom, a prigodne omotnice su odaslane na sve kulturne ustanove u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini koje nose Matoševo ime.

Jerko Barišić Osnovna škola "Grigor Vitez" Sveti Ivan Žabno

Link Josipa Peterlića Pjera pogledajte! Hvala Pjeru!