Avijonko se ženi
Autor: Marko Šmid, 8. 12. 2010.

Aktivnosti u okviru Mjeseca hrvatske knjige u OŠ „Grigor Vitez“ Sveti Ivan Žabno se nastavljaju.

U srijedu 27. listopada ove godine gostovalo je Kazalište u knjižnici SVAROG iz Zagreba. Svi učenici razredne nastave i polaznici Male škole u Matičnoj i područnim školama gledali su predstavu „Avijonko se ženi“.

Predstava sa zanimljivom pričom, puna glazbe i zapleta provela nas je Lijepom Našom (od Međimurja, Turopolja, Slavonije, Like i Dalmacije). S pozornice su se čuli govori tih naših krajeva.

Glavni junak Ftiček prezimenom Avijonko želi se oženiti - naravno sretno. Upoznaje Slavicu Kravicu iz Turopolja, nakon nje Zlatnu Ribicu, slavonsku snašu, zatim Mariju  Mačku, zagrebačku frajlicu Macu. Ponadao se da je stigla ona prava kad je dolebdjela Duška Dušica,  ni ona nije bila za njega. Stigla je Manda Mandača  kršna Ličanka koja mu nije odgovarala.

Kad mu se učinilo da ne će pronaći ljubav svoga života, dolazi Mare koja leti helikopterom. Ljepotica Mare je prava osoba za Avijonka jer joj je život letenje kao i njemu. To je sretan svršetak, a zapravo početak nečega novoga za njega i njegovu izabrancu…

Glumci tijekom cijele predstave su u komunikaciji s publikom. Više je učenika na poziv glumaca dolazilo na pozornicu i izvodilo ono što se od njih tražilo. Neki su sve iznenadili svojim plesom.

Zbog glume, glazbe i fabule ove će se  predstave dugo sjećati  svi koji su je gledali.

Jerko Barišić Osnovna škola „Grigor Vitez“ Sveti Ivan Žabno