« Travanj 2024 »

Putovanje u Italiju
Autor: Jerko Barišić, 17. 10. 2015.

U organizaciji Idea putovanja od 8. do 10. listopada 2015. djelatnici naše škole boravili su u Italiji. S nama su još bili, na ovom nezaboravnom putovanju, putnici iz Bjelovara, Križevaca, Zagreba, Rijeke i Pule.

Nakon dužeg putovanja, prvog dana, posjetili smo i razgledali Bolognu, najstariji sveučilišni grad na svijetu (1089.). Prenoćili smo u Montecatini termama te sutradan vlakom otputovali u Firenzu, glavni grad Toskane.

Firenza je grad vrhunske umjetnosti i kulture, ona je kolijevka renesanse. Posjetili smo njenu Katedralu, vidjeli izvana kupolu i Giottov toranj, Krstionicu u kojoj su kršteni mnogi velikani: Dante, Michenangelo, Leonardo..., santa Croce u kojoj su pokopani mnogi velikani, posjetili Ponte Vecchio, vidjeli Michenangelova Davida i druge skulpture na trgovima, renesansnu palaču Strozzi...    Treba novaca i vremena kako bi se što bolje upoznalo Firenzu u kojoj je oko 60 crkava, mnogo muzeja, galerija.  Kroz Firenzu vodila nas je lokalna vodička uz prijevod Tanje Atlije koja nas je pratila cijelim putem i upoznavala s pokrajinama kroz koje smo prolazili i gradovima koje smo posjetili.

U subotu, 10. listopada otputovali smo u Pisu. Najviše smo vremena proveli na Poljani čudesa kojom dominiraju Katedrala, Krstionica i nadasve Kosi toranj u blizini kojega se nalazi groblje Camposanta na kojem je zemlja s Maslinske gore.

Završna postaja bio je grad Lucca čije su renesansne zidine najočuvanije u Europi. U Lucci je rođen Giacomo Puccini, koji je posebno cijenio našu Milku Trninu zbog njene interpretacije njegove Tosce. Osim Puccinija ovdje je rođen i Andrea Bocelli. Ovaj grad s prekrasnim crkvama upravo se intenzivno priprema za Svjetski festival stripa koji će se održati na Napoleonovom trgu u Lucci.

Vrijeme nam je bilo naklonjeno. Zahvaljujem voditeljici Tanji na ljubasznošću, pristupačnoću i na svemu s čime nas je upoznala na putovanju,  te svima ostalim koje sretoh na ovom putovanju. Osjećam da sam tek malo zavirio u te lokacije, trebat će se njima vraćati. Nadam se i radujem se opet sresti ljude s kojima sam putovao u Bolognu i Toscanu.

Jerko Barišić