Replike posuđa iz neolitskog razdoblja
Autor: Marko Šmid, 8. 12. 2010.

Da bi što bolje članovi Povijesne i Keramičarske grupe  upoznali davnu prošlost našega kraja, učiteljice:  povijesti Nataša Oreč,  likovne kulture Ivančica Podhraški i Nevzeta Zdunić, defektologinja organizirale su 3. studenoga  povijesno-keramičarsku radionicu u Knjižnici Osnovne škole „Grigor Vitez“ Sveti  Ivan Žabno.

Radionici je prethodilo zanimljivo i pristupačno predavanje Lane Okroše iz Gradskog muzeja Križevci. Ona je govorila o sopotskoj kulturi brezovljanskog tipa te o arheološkim iskapanjima u Brezovljanima. Nastojala je učenicima približiti mlađe kameno doba, tj. razdoblje 6000-3500 g. pr. Kr.

Nakon toga učenici su pod vodstvom svojih učiteljica pravili od gline replike posuda iz neolitskog razdoblja u Brezovljanima. Svi su se trudili da bi što bolje izradili oblu ili trbušastu  posudu. Dječaci su bili brojniji u radionici. Pokazali su iznimnu vještinu oblikovanja. Obje grupe nastavit će izradom replika posuđa iz ovoga razdoblja.

Nadamo se da će imati što pokazati na izložbi za Dan škole u svibnju.

Jerko Barišić Osnovna škola „Grgor Vitez“ Sveti Ivan Žabno