Naša riječ i zvuk tamburice odzvanjali u tuđini
Autor: Marko Šmid, 8. 12. 2010.

Kulturno-umjetničko društvo „Tomislav“ iz Svetoga Ivana Žabna gostovalo je u Njemačkoj od 15. do 17. listopada ove godine.

Pjevački sastav KUD-a „Tomislav“ i Tamburaški orkestar OŠ „Grigor Vitez“ Sveti Ivan Žabno, na svečanom dočeku, 15. listopada, u Hrvatskoj katoličkoj misiji grada Traunreuta, izveli su kraći program.

Dvosatni koncert,  pod nazivom „Tambura u duši“,  održan je 16. 1istopada u prepunoj dvorani Postsaal grada Trostberga. Tamburaški orkestar OŠ „Grigor Vitez“, Pjevački sastav KUD-a „Tomislav“, Dramska skupina KUD-a „Kalnik“ iz Kalnika, tamburaški sastavi „Tamburaška banda“ iz Svetoga Ivana Žabna  i „Nova nada“ iz Križevaca pjesmom, svirkom i glumom proveli su zahvalno gledateljstvo kroz cijelu Lijepu Našu. Koncert je te večeri pobudio nostalgiju za domovinom i izmamio suze radosnice na licima naših ljudi na radu  u Njemačkoj.

Koncertu su nazočili Sanja Suto, konzul za kulturu Generalnoga konzulata Republike Hrvatske u Münchenu,  fra Mogomir Kikić, voditelj Hrvatske katoličke misije u Traunreutu i fra Ivo Kramar, dušobrižnik iz Rosenheima.

U nedjelju, 17. listopada, Pjevački sastav KUD-a „Tomislav“ uz pratnju Tamburaškog sastava „Tamburaška banda“ pjevao je na svetoj misi u 12,00 sati u crvki Presvetog Otkupitelja u Traunreutu.

Ovih nastupa u Njemačkoj dugo  će se sjećat izvođači koji su na najljepši način predstaviše svoj zavičaj, Županiju i Domovinu u Njemačkoj.

Jerko Barišić OŠ „Grigor Vitez“ Sveti Ivan Žabno