« Travanj 2024 »

Dan škole – pomalo neobična družba
Autor: Jerko Barišić, 2. 6. 2016.

Dana 20. svibnja 2016. godine u do posljednjeg mjesta ispunjenoj bivšoj kinodvorani u Svetom Ivanu Žabnu Osnovna škola „Grigor Vitez“ Sveti Ivan Žabno proslavila je svoj dan priredbom koja punih sat i 10 minuta nije prestajala izazivati reakcije okupljene publike. Inače prečesto prazan prostor kinodvorane ovoga je puta grmio isprepletenim nitima smijeha, začudnosti, uzvika odobravanja, ponosa te ponajviše i uvijek iznova – pljeska. Pljeskalo se svakoj dobro izvedenoj točki naših učenika, a sudeći prema komentarima prisutnih učitelja i mještana, dobre su točke smjenjivale još bolje. S obzirom na to da je škola usporediva s rasadnikom u kojemu se u određeno vrijeme očekuju naći plodovi trudnog ulaganja i marljiva rada, može se istaknuti kako će i u našemu malomu rasadniku biti novih plodova. Bio je užitak promatrati učenike različite dobi kako na pozornici igraju svoje uvježbane uloge toliko sigurno i samouvjereno, a opet i uz osjećaj odgovornosti za uspjelost nastupa. Osmijeh na licima učenika i gledatelja nakon svake pojedine točke najpoštenija je ocjena nastupa.

Kako i priliči (u) hrvatskim školama, svečanost Dana škole započela je izvedbom nacionalne himne, a potom je na pozornicu stigao vlak pun bajkovitih priča koje su uskoro zalepršale pred očima publike. Vlak su činili učenici male škole koji su kao pravi mali vagoni protutnjali pozornicom i tijekom nekoliko minuta vožnje iskrcali priče koje su u svoja kola uhvatili malo stariji učenici te nam ih potom i prenijeli.

„Ide naša družba, okreće se kotač“, orilo se s pozornice kojom je svojim kolima jurila pomalo neobična družba, vozeći u njima čaroliju zagonetnih priča. Bara, Zlata, Ruža, Ivo i Buba otvorili su vrata kroz koja su učenici nižih razreda iznijeli svoje male priče. Učenici prvog razreda svojom su plesnom točkom ponovno probudili Trnoružicu, drugaši su nam predočili kakvu zbrku u životinjskome svijetu može izazvati pronalazak jednog sasvim običnog ogledalca, trećaši su raspravljali o imenu careve ptice, a četvrtaši su nam dokazali da i vuk može promijeniti svoju ćud ako se samo malo zaljubi. No čarolija ne bi bila potpuna bez avanture u čarobnoj šumi, stoga su nam polaznici dramske skupine škole otkrili kakve nas sve (ne)zgode mogu sustići u šumi kojom vlada čarobnica Latica.

Da ne bismo, ipak, u svijetu čarolija zaboravili na povratak u stvarnost, školski su zboraši i tamburaši u pravim trenucima preuzeli stvar u svoje ruke. Zboraši su otpjevali pjesme Tulipani i Učka, mali su tamburaši odsvirali skladbu Licitar, a veliki tamburaši skladbu La kukarača. No i ovdje je stvarnost bila samo privid; nije li i glazba čudo svijeta?

U završnom dijelu priredbe naša nas je ravnateljica podsjetila na sve aktivnosti i uspjehe škole u tekućoj školskoj godini, kojih je bilo zaista mnogo (otvorenje nove područne škole u Cirkveni svakako je najznačajniji događaj, no ostvarilo se i mnogo uspjeha među kojima ima i prvih mjesta sa županijskih natjecanja, upućivanja na državno natjecanje, sudjelovanja na međunarodnom natječaju, odlazaka na različite manifestacije i smotre na svim razinama), i svima zaželjela puno uspjeha i u godinama koje dolaze s nekim novim izazovima. Budući da se sve ono što se tvrdi mora i dokazati, učenica Dorotea Antunović potom je izvela svoj monolog s kojim je nastupila na županijskoj smotri Lidrana te izazvala velik pljesak gledatelja, a priredbu je završio školski zbor izvedbom legendarnog hita Mate Miše Kovača s više nego jasnom porukom: Poljubi zemlju po kojoj hodaš. Malo je reći da je publika bila ganuta učeničkom interpretacijom pjesme.

I tako smo na osnovne škole dostojan način obilježili još jedan Dan škole. Generacije se smjenjuju, učenici postaju zreli ljudi, no naša škola neprekidno i neumorno prihvaća nove pčelice i nastoji ih upraviti u smjeru traženja znanja i čestitosti ponad svega, a s obzirom na to da su školske priredbe odraz duha i kvalitete škole, s ponosom možemo reći kako je naša škola i ove godine uspjela ostvariti svoja odgojno-obrazovna i humanistička načela. Do idućeg Dana škole, svim učenicima želimo što ljepši zasluženi ljetni odmor.

Tomislav Hrebak, prof.