Vitezova jezična igra privlači djecu i odrasle
Autor: Marko Šmid, 8. 12. 2010.

Ovih dana, odnosno 23. studenoga, navršile su se četrdeset i četiri godine od smrti Grigora Viteza. Tim povodom u Knjžnici Osnovne škole „Grigor Vitez“ Sveti Ivan Žabno organizirano je prisjećanje na velikoga pjesnika.

Školski knjižničar predstavio je učenicima  triju  petih i 7. a razreda Vitezova pisma koja je šezdesetih godina prošloga stoljeća pjesnik pisao učiteljici Elzi Gažan i Literarnoj grupi Osnovne škole u Svetom Ivanu Žabnu. To su odgovori na njihova pisma. Poslao im je  sedam pisama. Bilo je to vrlo značajno za male  literate  jer su dobili mjerodavan sud o svome stvaralaštvu. Tada je i  Literarnu grupa dobila ime „Krijesnica“. Pokrenut je školski list pod istim imenom.

Prvi broj  „Krijesnice“ izišao je  1964. g. Tadašnja učenica 6. b,  Snježana, a sada nastavnica njemačkoga jezika, pročitala je  učenicima 7. a nekoliko svojih pjesama iz prve „Krijesnice“.  I nju Vitez  spominje u jednom svojemu pismu  i osvrće se na njene pjesme.

Školski knjižničar upoznao je učenike i s Vitezijadom – susretima osnovnih škola koje nose Vitezovom ime. Bili su to divni susreti učenika i učitelja. Nažalost ta je manifestacija prestala 1990.  Prestala, a, nadamo se,  ne i nestala.

Osim izloženih pisama učenici su pregledali Vitezove knjige s posvetom,  koje  je pjesnik poklonio učenicima Osnovne škole iz Svetoga Ivana Žabna.

Kroz prezentaciju saznali su  kako je izgledao log škole nakon što je 1967. g. dobila Vitezovo ime. Motiv je uzet iz Vitezove  pjesme Tri tulipana. I njegov grob u rodnom  Kosovcu  krasi spomenik  tri tulipana.

Osim pjesme Tri tulipana učenici su ponovo zaželjeli pročitati Kako živi Antuntun, Tužna muha, Kad bi drveće hodalo i Mi djeca…

Nakon toga slijedile su Vitezove  zagonetke. Neki su ih bez problema odgonetnuli.

Na kraju svi su dobili zadatak napraviti umnu mapu  pjesme Krijesnica u kojoj će biti vidljiva stilska izražajna sredstva kojima se poslužio pjesnik u stvaranju ove pjesme.

Ovom obljetnicom nastojalo se učenicima približiti bogatstvo Vitezova pjesničkog stvaralaštva i početi pripreme za  100. obljetnicu pjesnikova rođenja 15. veljače sljedeće godine.

Jerko Barišić Osnovna škola „Grigor Vitez“ Sveti Ivan Žabno