ČITAJMO POD KROŠNJAMA
Autor: Marko Šmid, 12. 12. 2010.

Svečanost čitanja održana je u holu naše škole 22. listopada ove godine. Iako smo željeli biti pod krošnjama u parku, zbog vremenskih uvjeta  preselili smo u hol. No, nije to bio hendikep jer su domar, čistačica i učiteljica likovne kulture napravili scenu  kao u parku. Na vješalice za odjeću povješali su hrastove grane. Dolje je bilo lišće. Čitanje, govorenje, recitiranje  i gluma događali su se pod pravim pravcatim krošnjama.  Sve u tonu. Nema što.

Čitajmo pod krošnjama

U svečanost čitanja nazočne su uveli  Lana Mršić, učenica 3. r., skladbom na violini i školski knjižničar,  koji je govorio sonet Vladimira Nazora „Čitaocu“.

Ispod krošnji po lišću prodefilirali su i  čitali prvašići (Tulipani), drugaši (Krijesnice),  trećaši (Leptiri), četvrtaši (Šafrani).  Prenijeli su nazočnima poruke optimizma kroz razigrane stihove  Zlatka Zvrka,  Grigora Viteza, Stanislava Femenića, Jadranke Čunčić-Bandov, Marinka Marinovića, Ivanke Borovac i Vesne Parun. Dva trećaša iz PŠ Trema čitala su prozne uratke Bruna Kumana i Ljiljane Lokin. Glumačka družina iz  6. a (Histrioni) izvela je scenu iz „Kamenih svatova“, a učenici  iz 7. d (Povjesničari), uz projicirane portrete poznatih povijesnih ličnosti čitali su anegdote o njima.

Nasutupili su i  su oni s velikim iskustvom (Oldtimeri).  Učiteljice Nevenka i Jelena vrlo su uvjerljivo interpretirale snažnu pjesmu Zlatka Zvrka „Tvoje staza“, a pjesnici Sanja i Nikola, koji imaju objavljene zbirke, pročitaše po dvije svoje pjesme. Nastupio je i čistač gospodin Darko s pjesmom „Balada o glancerici“, koja je zajednički uradak čistača, i pobrao pljesak svih nazočnih.

Završilo je Laninom izvedbom na violini i  Tinovom pjesmom „Igračka vjetrova“ koju je napamet govorio školski knjžničar:              ...

Leti ko lišće što vir ga vije,

za let si, dušo, stvorena;

za zemlju nije, za pokoj nije

cvijet što nema korijena.

Stotinjak nazočnih, uglavnom roditelja, djedova i baka naših učenika izrazili su zadovoljstvo te pohvalili sudionike i organizatore ove svečanosti.

Jerko Barišić Osnovna škola "Grigor Vitez" Sveti Ivan Žabno