DAREŽLJIVI STARAC OPET STIGAO U KOČIJI
Autor: Marko Šmid, 12. 12. 2010.

Treću godinu zaredom Sveti Nikola je stigao u kočiji učenicima nižih razreda i polaznicima Male škole u Svetome Ivanu Žabnu. Ipak, ove godine bilo je nekih novina. Sveti Nikola je imao pratnju. S njim su u zadnjoj kočiji sjedila tri prava-pravcata anđela. Ispred njih išla je kočija koja je pripremala njegov prolazak kroz naše mjesto.

.

Kočije su krenule prema kino-sali gdje  se okupilo mnoštvo djece, njihovi učitelji i roditelji. Promet je stao u središtu mjesta kad su kočije prelazile glavnu cestu.

Gdje je krampus? Lukavac otišao prije i djeci dojavio da je Sveti Nikola zalutao. I uspio zavarati djecu. Počeo ih zabavljati. Njegova prijevara i zabava je kratko trajala. Urnebes kad u  salu uđoše tri anđela i visoki bjelobradi starac.

Čim je nastupila tišina, najmlađi i oni od 1. do 4. r. ohrabriše se i bez ikakva straha i treme izveli su program. Sveti Nikola pohvalio je sve izvođače. Svi na pozornici i u dvorani obećaše da će biti dobri i poslušni učiteljima i roditeljima.

Zadovoljni Sveti Nikola podijelio je darove.  Radosno su ga ispraćali jer znaju da će on opet doći. Na njegovom licu i u pokretima osjećao se umor jer je već posjetio učenike na dvije područne škole u Svetom Petru Čvrstecu i Tremi. Ipak,  bez pomoći popeo u se u kočiju. S njim su anđeli. Pridružio se i Matija s tamburicom.  Svira…

Odjurili su prema Područnoj školi Cirkvena i tamo će biti veselo.

Jerko Barišić Osnovna škola "Grigor Vitez" Sveti Ivan Žabno