« Travanj 2024 »

Izložba jaslica
Autor: Jerko Barišić, 14. 12. 2016.

U bivšoj kinodvorani u Svetom Ivanu Žabnu, 10. prosinca ove godine, Udruga Hrvatska žena organizirala je izložbu tridesetak božićnih jaslica koje su izradile pojedinci i udruge.

U kulturno-umjetničkom programu nastupio je Crkveni zbor iz Svetog Ivana Žabna, pjesnik Mladen Mikec i Betlemari - dječaci obučeni u narodne nošnje. Oni su pronijeli jaslice kroz dvoranu i pjevali božićne pjesme. To je bila novost za naš naraštaj, jer je običaj nošenja jaslica po kućama u božićno vrijeme, u ovom kraju, prestao krajem Drugoga svjetskoga rata. O tom običaju govorila je Mirjana Benko, dok je etnologinja Ivana Ružić upoznala nazočne o nastanku, izradi i izgledu jaslica kroz povijest. Cijeli program upotpunio je  Crkveni zbor  prekrasnim pjevanjem adventskih pjesama i Mladen Mikec  krasnoslovom svojih pjesama o jaslicama i Božiću.

Ove rukotvorene jaslice plijene poglede posjetitelja. Sve su rađene s puno mara i žara,  prepoznaju se one koje su izrađene od tradicionalnih materijala i one koje su izradile osobe bez ruku.  Da mašta može svašta pokazali su članovi Učeničke zadruge "Žito" OŠ "Grigor Vitez" Sveti Ivan Žabno i Učeničke zadruge "Pčelica" OŠ Dubrava. Ne može se ne zamijetiti i božićno drvce (grana) okićeno tradicionalnim nakitom koje visi s obje strane pozornice na kojoj su Vezilje KUD-a "Tomislav" Sveti Ivan Žabno izložile svoje radove.

Nije izostala ni zakuska uz kuhano vino i raznovrsne domaće božićne kolače koje su ispekle vrijedne žene ovoga kraja. Inicijator i koordinator ovoga kulturnog događaje je Sanja Jandrijević,  predsjednica Udruge Hrvatska žena Sveti Ivan Žabno.