« Travanj 2024 »

Vitezu za rođendan
Autor: Jerko Barišić, 17. 2. 2017.

Sjećajući se 106. obljetnice rođenja velikoga pjesnika Grigora Viteza čije ime, skoro pedeset godina,  nosi osnovna škola u Svetom Ivanu Žabnu, učenici 1. i 5. c posjetili su, na pjesnikov rođendan, 15.  veljače, školsku knjižnicu.

Učenicima 1. razreda o Vitezu i njegovim pjesmama, te o njegovom dopisivanju s učenicima osnovne škole u Svetom Ivanu Žabnu, šezdesetih godina prošloga stoljeća, govorio je Jerko Barišić, vanjski suradnik škole. Nakon što im je prepričao pjesmu o neobičnom dječaku Antuntunu, tekst im je pročitala njihova razrednica Nevenka Bajsić. Druženje je završeno gledanjem animiranog filma "Kako živi Antuntun" koji su napravili bivši učenici škole. Svi su se čudili vragolijama toga dječaka. Gost na satu bio je Marko Kranjčević, bivši učenik, polaznik 1. godine Učiteljskog fakulteta u Čakovcu.

Sljedeći sat su učenici 5. c upoznali Vitezov život i sve ono što se događalo u našoj školi, nakon što je dobila njegovo ime. Imali su prilike vidjeti školske list "Krijesnicu" koja je dobila ime po Vitezovoj pjesmi. Upoznati su također s Vitezovim pismima koja se čuvaju u školskoj knjižnici. Kako se petaši spremaju za digitalni kviz o Grigoru Vitezu, predstavljen im je filmić iz TV- kalendara i naravno pogledali su animirani film o Antuntunu. Posebno su se zadržali na ilustracijama Vitezovih pjesama u predvorju i holu škole, te su govorili i o skulpturi tulipana u školskom parku koji su napravljeni prema Vitezovoj pjesmi "Tulipani dižu čaše". Satu je prisustvovala njihova profesorica hrvatskoga jezika Slavica Đaković.