Razveselili stanare staračkog doma
Autor: Jerko Barišić, 21. 12. 2010.

Učenici 1. i 4. r. Osnovne škole „Grigor Vitez“ Sveti Ivan Žabno, u petak, 17. prosinca održali su prigodni program  za starce i starice  smještene  u Obiteljskom domu medicinske sestre Branke Prpić u Škrinjarima Sveti Ivan Žabno.

Program su otvorili učenici 1. razreda pod vodstvom učiteljice Ljubice Šatvar. Oni su sigurno i iskreno  izgovorili pregršt stihova o Došašću, Božiću i Novoj godini. Nakon toga učenici 4. razreda, pod vodstvom učiteljice Ručice Levatić, izveli su igrokaz Nade Iveljić „Dolazak Nove godine“.

Sat je govorio o protjecanju vremena. Isticao je svoju važnu ulogu jer mora točno u sekundu naznačiti početak nove godine. Stara godina pokušava se predstaviti kao Nova, no ne uspijeva. Vrijeme se ne može prevariti. Stara godina pokušava podmititi Sat. On ne pristaje na to.

Stara godina je prošlost. Ona mora otići. Stiže mlada u bijelo odjevena Nova godina. Poziva na radost, donosi ljubav i mir. I Sat želi da u srcima svih ljudi vlada ljubav i mir. Dok djeca pjevaju: „Na tom mladom ljetu veselimo se…“ , Nova godina svima stanarima dijeli darove.

Budući da je bilo mnogo nepokretnih po sobama, Nova  godina u pratnji Stare i učiteljice Ružice išla je po sobama i svima  nepokretnima čestitala nadolazeće blagdane i podijelila  darove.

Za vrijeme programa i nakon druženja na staračkim licima pojavile su se suze. Nema više onih vremena gdje se u obitelji rađalo i umiralo. To je neko drugo doba kad su djeca u svojim obiteljima čekala bracu ili seku, gledala kako im djed ili baka umiru. Danas se braća i sestre rađaju, ako se rađaju, po rodilištima, djedovi i bake su u prihvatilištima.

Ovoga susreta i nastupa sjećat će se učenici, učiteljice, stanari ovoga doma i oni koji se skrbe o njima.

Jerko Barišić Osnovna škola „Grigor Vitez“ Sveti Ivan Žabno