« Ožujak 2024 »

Županijsko natjecanje u poznavanju hrvatskoga jezika
Autor: Vesna Benković, 7. 3. 2018.

Dana 5. ožujka 2018. godine održalo se županijsko natjecanje u poznavanju hrvatskoga jezika. Ove je godine škola domaćin bila Osnovna škola „Ivan Lacković Croata“ Kalinovac.

Našu je školu predstavljao Matej Podgajski, učenik 8.b razreda, pod vodstvom učitelja Hrebaka te je u konkurenciji devetero najboljih osmaša „Hrvata“ što ih županija ove godine  nudi osvojio jako dobro treće mjesto! Sve čestitke Mateju na trudu, želji i pokazanom znanju! Ukupno je na natjecanju sudjelovalo 49 učenika od 7. razreda osnovne do 4. razreda srednje škole i nakon objavljenih rezultata može se pretpostaviti da će naša županija imati barem jednog predstavnika, odnosno predstavnicu, na državnome natjecanju s obzirom na to da je u kategoriji 3. razreda srednje škole prvo mjesto osvojeno s 84 od ukupno 90 bodova. Uz 3. razred najveći su postotni uspjesi ostvareni i u kategorijama 2. i 8. razreda, dok su pobjednici u kategorijama ostalih razreda vrlo vjerojatno izvan kruga potencijalnih kandidata za nastup na državnome natjecanju.

Eko-škola u Kalinovcu, novoizgrađena 2012. godine i suvremeno opremljena, dočekala nas je prigodnim programom dobrodošlice sastavljenim od nastupa školskog zbora i tamburaške skupine te izvrsnih recitativnih nastupa darovitih kalinovačkih učenika. Škola je inače, s osam razrednih odjela s ukupno 115 učenika, jedna od manjih u našoj županiji, a vrlo je lijepa posebnost škole galerija slika proslavljenog slikara naivca Ivana Lackovića Croate, čije ime škola nosi od 2006. godine, iz donacije Lacković, što školu čini idealnim mjestom za brojne likovne izložbe, ali i književne susrete te organizaciju domaćinstava različitih natjecanja, među kojima se ističu organizacije državnih natjecanja iz geografije i biologije.

Nakon riješenih ispita učenici su imali priliku posjetiti Galeriju Ivana Lackovića Croate u njegovim rodnim Batinskama, mjestu u sastavu općine Kalinovac, gdje im je tamošnji kustos, prof. Hrvoje Baltić, govorio o lijepoj tradiciji naivnog slikarstva u tom dijelu Podravine, a učenici su mogli i vizualno uživati u ostavštini velikog hrvatskog slikara naive.

Po povratku u školu i saznavanju rezultata natjecanja učenici su se okrijepili i spremno dočekali podjelu priznanja i pohvalnica za najbolje rezultate, nakon čega smo se svi sretno vratili svojim sredinama u kojima nastavljamo marljivo raditi i graditi/otkrivati neke nove horizonte.

Tomislav Hrebak, prof.