Prvi put predstavljen prigodni žig
Autor: Jerko Barišić, 5. 3. 2011.

14. veljače 2011. g. u Poštanskom uredu u Svetom Ivanu Žabnu predstavljen je prigodni žig i dopisnica povodom 100. obljetnice rođenja književnika Grigora Viteza, velikog pjesnika za djecu.  Sva pošta iz Svetoga Ivana Žabna 15. veljače imat će prigodni žig.

Inicijativa za ovaj kulturni događaj potekala je iz Osnovne škole „Grigor Vitez“ Sveti Ivan Žabno, u kojoj se čuvaju originalna pisma koja je Grigor Vitez pisao članovima literarne grupe i njihovoj voditeljici Elzi Gažan šezdesetih godina prošloga stoljeća. Nakon Vitezove smrti 23. studenoga 1966. g. osnovna škola u Svetom Ivanu Žabnu dobiva njegovo već  26. studenoga 1967.

Organizatori ove svečanosti bili su Hrvatska pošta i Osnovna škola „Grigor Vitez“.  Žig i dopisnicu predstavili su Stjepan-Zdenko Brezarić ispred Hrvatskoga filatelističkog saveza, Dragutin Mandekić, autor  portreta Grigora Viteza u prigodnom žigu, Vladimir Palošika, filatelist iz Križevaca i inicijator ovoga projekta Jerko Barišić iz Osnove škole u Svetom Ivanu Žabnu.

U kulturno-umjetničkom programu nastupili su učenici OŠ „Grigor Vitez“. Na svečanosti još su govorili ispred Hrvatske pošte Toni Karuza, vd. ravnateljice Osnovne škole „Grigor Vitez“ Nevenka Bajsić i Antun-Toni Šramek, nekadašnji ravnatelj škole, prosvjetni savjetnik i pisac o prošlosti Svetoga Ivana Žabna. On je i dogovorio s obitelji pokojnoga pjesnika da škola dobije Vitezovo ime.

Iako je bio mali prostor u pošti, djeca su razigrano, maštovito i lepršavo govorila Vitezove stihove. Posebno je bilo dirljivo Vitezovo pismo koje je čitao Mateo Lončarić, 3. r. On je nakon toga stavio pismo u kovertu i pritisnuo prigodni žig na markicu. U veselom raspoloženju proteklo je ovo druženje. Prvi put u povijesti pošte u Svetom Ivanu Žabnu, koja je otvorena davne 1841. godine, predstavljen je prigodni žig. On je sastavni dio cjelogodišnjega projekta „Igra se nastavlja i nakon prvih 100 godina“  koji realiziraju učenici i učitelji Osnovne škole „Grigro Vitez“ Sveti Ivan Žabno.

To se dogodilo nepuna tri mjeseca nakon što je u Pošti Križevci bio u uporabi prigodni poštanski žig na spomen 150 godina poljoprivrednoga školstva u Križevcima, realiziran potporom Visokog gospdarskog učilišta te inicijativom Vladimira Palošike.

Jerko Barišić Osnovna škola „Grigor Vitez“ Sveti Ivan Žabno