Igra se nastavlja i nakon prvih 100 godina
Autor: Jerko Barišić, 5. 3. 2011.

25. veljače 2011. g.(petak)  u bivšoj kino-sali  u Svetom Ivanu Žabnu održana je  središnja svečanost posvećena 100.  obljetnici rođenja Grigora Viteza.

Sala je bila dupkom puna. Došli su učenici, roditelji, nagrađeni i pohvaljeni učenici te njihovi  mentori iz osnovnih škola Koprivničko-križevačke županije. Priredbi su prisustvovali  ravnatelji osnovnih i srednjih škola iz Križevaca, općinski, gradski i županijski dužnosnici te načelnik Općine Gornji Bogićevci. Dijelove programa snimile su i dvije televizije.

To je bila uistinu Vitezova večer. Vitez je progovorio  suvremeno preko djece koja su na svoj maštovit, šaljiv i duhovit način izveli uratke satkane od Vitezovih pjesama i igrokaza. Djeci su se pridružili i stariji Vitezovci iz šezdesetih godina koji su čitali svoje stihove i prozu s kojom je bio upoznat i Grigor Vitez kome su oni pisali tih godina.

Duga je ukrašavala pozornicu, na vrhu njenog prednjeg dijela, u  duginim bojama,  stajao je velikim slovima Vitezov stih „Igra se nastavlja“, a okolo na bijelim zidovima sale postavljena je  izložba 40 godina  Nagrade „Grigor Vitez“ za ilustraciju dječje knjige.

Cijeli program bio je praćen prekrasnom konferansom dvoje učenika: Viktorija Jandrijević, voditeljica i Marko Kranjčević u ulozi Antuntuna. Dok su mali glumci, recitatori i pjevači  izvodili svoje dionice, na platnu je projiciran naslov, izvođač(i) i mentor. Cijeli je program oplemenio školski zbor izvevši tri uglazbljene Vitezove pjesme, a defektologinja Nevzeta Zdunić pjevala je Antuntuna i s pravom izazvala ovacije prisutnih.

Prije kraja programa nazočnima su se obratili: v.d. ravnateljice Nevenka Bajsić, Olga Vitez-Babić, kćerka Grigora Viteza, Mirko Habijanec, predsjednik Školskoga odbora, a u ime Županije koprivničko-križevačke gopspodin Denis Maksić. Oni su  zahvalili djeci i njihovim voditeljima  na nesvakidašnjoj priredbi koja je sve nazočne vratila u djetinjstvo.

Te večeri 25. veljače  najboljim učenicima, sudionicima likovno-literarnog natječaja te onima koji su najviše pokazali na kvizu o Grigoru Vitezu i njihovim mentorima nagrade je uručila gospođa Olga Vitez –Babić.

Ovaj cjelogodišnji projekt ne bi uspio bez ljubavi, predanosti i truda cijeloga tima te pomoći dobrih ljudi  kojima zahvaljujemo za njegovu uspješnu provedbu.  Druženje se nastavilo u slavljeničkom raspoloženju u Osnovnoj školi „Grigor Vitez“ Sveti Ivan Žabno.

Učenica 1. razreda Ilijana Grdjan oduševila je sve prisutne interpretacijom  Vitezove „Duge“, zato ju je gospođa Snježana Krpes, iz Saveza društava Naša djeca, pozvala u Zagreb da na svečanoj dodjeli Nagrade „Grigor Vitez“ ponovo izgovori spomenutu pjesmu i posljednjim stihom „Igra se nastavlja“ pozove da se Vitezova igra nastavi i  nakon prvih 100 godina…

Jerko Barišić OŠ „Grigor Vitez“ Sveti Ivan Žabno