Darovitost i tradicijska glazba na stručnom skupu
Autor: Jerko Barišić, 5. 3. 2011.

U Osnovnoj školi „Grigor Vitez“ Sveti Ivan Žabno  održan je Županijski stručni skup učitelja razredna nastave OŠ Kalnik, OŠ Ljudevita Modeca i OŠ „Grigor Vitez“ Sveti Ivan Žabno. Na skupu se okupilo više od četrdeset učiteljica iz spomenutih škola.

U uvodnom dijelu, nakon pozdrava u ime domaćina,  v.d. ravnateljice Nevenke Bajsić,  učenici 3. r., u narodnim nošnjama izrađenim od krep papira,  izveli su ples uz pratnju tamburaša. Pod vodstvom Višnjice Radić tamburaši su nazočne počastili s još  dvjema skladbama.

U radnom dijelu skupa najprije je o darovitim učenicima govorila Emina Baričević, voditeljica Županijskoga stručnog vijeća. Temu je zanimljivo izložila uz prezentaciju.

Drugi dio skupa bio je posvećen tradicijskoj glazbi i plesu. Voditelj Županijskoga stručnog vijeća Tihomir Pleša prikazao je  ukratko razvoj našega folklora. Renata Lusavec članica KUD-a „Tomislav“ Sveti Ivan Žabno i Tihomir Pleša izveli su nekoliko plesova panonske folklorne zone. Praktična izvedba pomoći  će svim nazočnim učiteljicama naučiti te plesove.

U kratkoj stanci sudionici ovoga skupa pogledali su izložbu likovnih i literarnih radova pristiglih na natječaj povodom 100. obljetnice rođenja Grigora Viteza, te originalna Vitezova  pisma koja je pisao učenicima osnovne škole u Svetom Ivanu Žabnu početkom šezdesetih godina prošloga stoljeća.

Jerko Barišić OŠ „Grigor Vitez“ Sveti Ivan Žabno