Sreća se uzima raširenih ruku
Autor: Jerko Barišić, 17. 3. 2011.

U Osnovnoj školi „Grigor Vitez“ Sveti Ivan Žabno, 16. ožujka 2011.g., održan je književni susret s Božidarem Prosenjakom. Susretu su prisustvovali učenici razredne nastave, njihove učiteljice, te učenici trećih razreda,  sa svojim učiteljicama, iz područnih škola Cirkvena i Trema.

Nakon pozdrava i dobrodošlice,  književnik Prosenjak im je na blizak, uvjerljiv i iskren način progovorio o svom djetinjstvu punom sunca koje ga i danas prati. Približio im je osnovno školovanje i učiteljicu koja je najzaslužnija što je on bio odličan učenik, premda se njemu ni njoj u početku nije tako činilo. Učiteljica ga je oduševila svojim pristupom. Čovjek može uspjeti ako nešto voli. Za ljubav nema nepremostivih prepreka.

Bilo je pitanja s dječje strane. Jednu je učenicu zanimalo zašto zbirka njegovih priča nosi naslov „Sijač sreće“. Otvorio je knjigu, postavio je kao krov na kuću. Krov je završetak, pod krovom se  nalazi kuća. Sve priče „pokrivene“ su  naslovom jedne priče u zbirci.

Ono što je pisac izgovorio na ovom susretu,  izviralo je iz iskustva, a ispričano na jednostavan način.

Učenici su iskoristili priliku kupiti zbirku priča „Sijač sreće“  po pristupačnijoj cijeni. Književnik im je rado napisao posvetu.

Ljudi žele, traže sreću. Najčešće je grabe „rukama prema sebi“, a „sreća se uzima raširenih ruku“.

Jerko Barišić Osnovna škola „Grigor Vitez“ Sveti Ivan Žabno