Zemlju čuvajte za nas
Autor: Jerko Barišić, 22. 4. 2011.

Budući da je Dan planeta Zemlja ove godine u vrijeme proljetnog odmora učenika, ovaj su Dan učenici i učitelji OŠ „Grigor Vitez“ Sveti Ivan  Žabno  obilježili i realizirali 18. travnja. Bio je to projektni dan. Odvijao se kroz petnaest radionica.

Rad  u  prijepodnevnom i poslijepodnevnom turnusu započeo je predavanjem  Milana Sijerkovića, poznatog meteorologa. U svom je izlaganju uz prezentaciju  „Vrijeme, klima i klimatske promjene“ približio učenicima i učiteljima meteorologiju – znanost o atmosferi, vremenu i klimi. Djeca su mu postavljala pitanja o ozonskim rupama, globalnom zatopljenju, pješčanoj oluji…

Između turnusa Paula Bratanić i Viktorija Jandrijević, 7. c održale su s uglednim gostom  intervju koji ću poslati na naše dvije radio-postaje da se objavi.

Projekte su nakon prvog i drugog turnusa predstavljali učenici. Predstavljanje je pokazalo učeničku kreativnost  i inovativnost.

Sudionici radionice „Četiri godišnja doba“ iz hrvatskoga jezika i glazbene kulture predstavili su se šaljivim igrokazom „Eko Eko“. Kako je vrijeme česta tema naših književnika, prikazali su sudionici druge radionice.

Učenici pod vodstvom učitelja njemačkoga jezika napravili su mapu i plakat „Klima-wandel“.

Mali „Englezi“ iz šestih razreda ukratko su predstavili „Waether from A to Z“, a oni odrasliji obratili su se nazočnima na engleskom jeziku s prijedlozima rješenje globalnog zatopljenja.

O vremenu Svetoga Ivana Žabna upoznali su nas polaznici Geografsko-likovne grupe kroz grafikone i crteže.

O oblacima i munjama detaljnije su govorili sudionici projekta fizike i tjelesne i zdravstvene kulture.

Skupina učenika petih i šestih razreda pratila je dvostani film „Zemlja 2100“   i dobila zadatke vezane za  film.

Meteorološku postaju u Tremi predstavili su učenici koji žive u tom mjestu krilaticom:

„Vjetar nosi dječji glas,

Zemlju čuvajte za nas!“

Eko-grupa i Vrtlari uređivali su okoliš škole i pokazali kako se provodi kompostiranje.

U poslijepodnevnim satima učenici 5. – 8. r. izradili su duhovite društvene igre o radioaktivnosti na četiri plakata: Čovječe osvijesti se! i Ekopol.

Sunce prijatelj i neprijatelj bila je tema sudionika vjeronaučne radionice. Jedna skupina se predstavila plakatom na tu temu, a druga napravila šaljivi igrokaz o vremenskoj prognozi i kartu Hrvatske s UV indeksom. Sve su nasmijali do suza.

Meteorološka mjerenja pokazali su učenici matematičke radionice. „Kisele kiše“ predstavili su učenici sedmih i osmih razreda, a iz informatičke radionice saznali smo puno toga o cikloni i anticikloni.

Projektu su se pridružili učenici i učitelji razredne nastave sa svojim likovnim uradcima „Svijet kakav želimo“.

Koordinator svih aktivnosti bila je Sanda Uremović, pedagoginja.

Nakon projektnog  dana ostali su edukativni i estetski  plakati  koji će učenike dugo podsjećati na ovakav zanimljiv oblik nastave,  a svima pokazati  da se uloženi trud isplatio.  Nadamo se da ćemo još  svjesnije čuvati jedinu  nam  Zemlju.

Jerko Barišić OŠ „Grigor Vitez“ Sveti Ivan Žabno