Proljetna japanska škola
Autor: Jerko Barišić, 7. 5. 2011.

26. travnja 2011. u Osnovnoj školi „Grigor Vitez“ Sveti Ivan Žabno održana je još jedna Proljetna japanska škola. Predavanju japanologa Mladena Končara i radionici, koju su s predavačem vodile učiteljica hrvatskog jezika Ivančica Sudinec i učiteljica povijesti Nataša Oreč, prisustvovalo je 30ak učenika.

Proljetnu japansku školu ove su godine otvorile Petra Pavlinušić, Martina Ćorković i Sandra Hosni, učenice 7.d razreda, zanimljivom prezentacijom o Japanu. Pokazale su što znaju o toj dalekoj i egzotičnoj zemlji pregledom geografskih, povijesnih, religijskih i kulturnih obilježja kao i tehnoloških postignuća.

Mladen Končar, japanolog, koji već treći put na ovaj način surađuje s našom školom, bio je zadivljen i iznenađen interesom i poznavanjem Japana. Svoje je zanimljivo predavanje popratio fotografijama snimljenim za svog dvomjesečnog boravka u toj dalekoj zemlji.

Upoznao nas je s mnogim zanimljivostima: sa sladoledom od konjskog mesa, cocktom od krastavaca, ceremonijom ispijanja čaja, a poseban je naglasak bio na jeziku i pismu. Svaki jezik ima svoje jezikolomce, pa tako i japanski. Bilo je zabavno slušati učenike kako lome jezike pokušavajući izgovoriti tri puta zaredom: Nama Mugi, Nama Gome, Nama Tamago. Gospodin Končar je učenicima  predstavio pisma katakanu i hiraganu, kao i ideogramsko preuzeto iz Kine - kanji.  Iako smo od učenica  7.d razreda saznali  kako je pismenost u Japanu 100%, nemalo smo se iznenadili otkrivši da se pismenim smatra onaj koji  poznaje i koristi čak 880 znakova. Odjednom nam se hrvatski jezik učinio tako lakim! Učenici su imali priliku napisati svoje ime, kao i imena svojih najdražih, katakanom.

Za vrijeme kratke pauze svi su sudionici i naš dragi gost vidjeli zanimljivu prezentaciju polaznika karate tečaja koji vodi Marina Kic . Osim zanimljivih i dinamičnih pokreta karatista i karatistica, čuli su se i neki japanski izrazi, a Mladenu Končaru se posebno dojmilo što polaznici tečaja znaju brojati na japanskom do – čak 99!

Radionica, koja je trajala puna tri sunčana sata, završila je oslikavanjem glinenih pločica ideogramskim zapisima. Iako poneki znakovi, kao onaj za ljubav, sadrže i do 13 pokreta kistom, svi su uspješno savladani. Nekoliko je učenika puna tri sata muljalo štapić čađe i kapljicu vode na komadu kamena kako bismo dobili tintu za pisanje, baš kao što se to nekoć radilo i u Japanu.

Nadamo se i četvrtoj japanskoj školi – sljedećeg proljeća, a do tada… Sayonara!

Ivančica Sudinec, OŠ „Grigor Vitez“ Sv. Ivan Žabno