Autor: Vesna Benković, 1. 3. 2024.

Dan ružičastih majica (engl. Pink Shirts Day), također poznat i kao Dan borbe protiv vršnjačkog zlostavljanja (engl. Anti-Bullying Day) je dan posvećen promociji borbe protiv vršnjačkog zlostavljanja koji se obilježava širom svijeta.(...)

Ime je dobio po inicijativi koju je 2007. pokrenula grupa aktivista u gradu Berwick u kanadskoj provinciji Nova Škotska nakon što je Chuck McNeill, učenik lokalne škole, zlostavljan od svojih kolega zato što je u školu došao odjeven u ružičastoj majici. Aktivisti su kupili 50 ružičastih majica i distribuirali ih njihovim vršnjacima.

U Hrvatskoj Dan ružičastih majica Nacionalni je dan borbe protiv vršnjačkog nasilja koji se obilježava zadnje srijede u veljači. Jednoglasnom odlukom Hrvatskog sabora 17. veljače 2017. godine cijela Republika Hrvatska nosi ružičasto u znak borbe protiv vršnjačkog nasilja. Ideju i realizaciju pokrenuo je Centar za edukaciju i prevenciju nasilja.

I ove godine u našoj školi su svojim kreativnim radovima posebice obilježili učenici 7.a, 4.c sa svojim razrednicima i učenice Jelena Jelinčić i Marta Posarić iz 7.b, uz koordinaciju edu. reh. N. Zdunić.

Nevzeta Zdunić,

Edukacijski rehabilitator