preskoči na sadržaj

Osnovna škola "Grigor Vitez" Sveti Ivan Žabno

Login

Brojač posjeta
Ispis statistike od 15. 9. 2012.

Ukupno: 158595
Ovaj mjesec: 18
Ovaj tjedan: 54
Poveznice

 

Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

Projekt o prehrani

     ​                                                                                                   

          

 

 

Pametan obrok za pametnu djecu

Dokumenti za prikaz
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Važna obavijest- upute HZJZ
Autor: Karlo Pandur, 2. 9. 2021.

Sveti Ivan Žabno, 30. kolovoza 2021. 

PREDMET: UPUTE HZJZ I MZO VEZANE ZA SPRJEČAVANJE I SUZBIJANJE EPIDEMIJE BOLESTI COVID-19 VEZANO UZ RAD PREDŠKOLSKIH USTANOVA, OSNOVNIH I SREDNJIH ŠKOLA U ŠKOLSKOJ GODINI 2021./2022.

Poštovani roditelji/skrbnici, učitelji/nastavnici, stručni suradnici i ostali djelatnici škole, učenici;

sukladno uputama koje smo dobili 26. kolovoza 2021.od Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i uputa MZO-a, moja je dužnost kao ravnatelja Škole da Vas upoznam sa sadržajem tih istih uputa.

TEMELJNE ODREDBE:

- Fizičko udaljavanje: potrebno je poticati i nadalje fizički razmak (socijalnu distancu).

- Higijena ruku: redovito pranje ruku tekućom vodom i sapunom. Preporuka je da se ruke peru prije ulaska u učionicu, prije i nakon pripreme hrane, prije jela, nakon korištenja toaleta, nakon dolaska izvana, nakon čišćenja nosa i kada ruke izgledaju prljavo.

- Dezinfekcija ruku: dezinficijense ne koriste djeca rane i predškolske dobi, niti učenici koji imaju promjene na koži ruku. Prednost se daje pranju ruku tekućom vodom i sapunom, a korištenje dezinficijensa ograničiti samo pri ulasku u školu.

- Maske za lice: OBVEZNE su samo u sljedećim situacijama:

1) prilikom komunikacije djelatnika u zbornici i drugom odgovarajućem prostoru.

2) za roditelje i druge osobe kada je njihov ulazak u ustanovu nužan.

3) u javnom prijevozu, uključujući orgnizirani prijevoz.

4) za pomoćnike u nastavi.

5) učenicima od 5.razreda OŠ nadalje, učiteljima predmetne nastave i stručnim suradnicima, ako je razmak u učionicama između svih osoba manji od 1,5 m i kada dolazi do miješanja učenika različitih razrednih odjela (osim na sportskim natjecanjima).

6) učiteljima ostalih predmeta u razrednoj nastavi.

7) učiteljima/odgojiteljima i ostalim djelatnicima škole prilikom prolaska hodnikom i sl.

8) učiteljima predmetne nastave, stručnim suradnicima i drugim djeltnicima škole u vrijeme kontakta s odraslim osobama.

 

Preporuka je da maske nose svi drugi djelatnici škole s kroničnim bolestima koje mogu dovesti do težih oblika bolesti COVID-19. Djelatnicima odgojno-obrazovnih ustanova s kroničnim bolestima koje možebitno predstavljaju veći rizik za razvoj težih oblika bolesti COVID-19 (djelatnici s respiratornim, kardiovaskularnim, malignim bolestima, dijabetesom, imunodeficijencijama) preporučuje se cijepljenje.

Djeca predškolske dobi, učenici 1.-4.razreda i učenici s teškoćama u razvoju koji svladavaju posebne programe ne nose zaštitne maske.

Izuzet od obveze nošenja maske u školi može biti učenik/djelatnik čije zdravstveno stanje to onemogućuje, a što potvrđuje nadležni školski liječnik za učenika ili obiteljski liječnik za djelatnika.

- Mjerenje temperature:  Djelatnici koji nisu cijepljeni i koji nisu preboljeli COVID-19 unazad devet mjeseci obvezno mjere tjelesnu temperaturu svaki dan prije dolaska na posao te u slučaju povećane tjelesne temperature ne dolaze na posao, već se javljaju telefonom ravnatelju i izabranom liječniku obiteljske medicine. Roditelji su dužni povremeno izmjeriti tjelesnu temperaturu djetetu te svaki put prilikom znakova koji mogu upućivati na povišenu temperaturu poput malaksalosti, umora, gubitka apetita, neuobičajene pospanosti, crvenila ili bljedila u licu, „staklastih“ ili suznih očiju, glavobolje i trbuhobolje te znakova respiratorne bolesti (kašalj, curenje nosa, grlobolja, bol u uhu). U slučaju povišene tjelesne temperature ne smiju dovoditi dijete u ustanovu, već se javljaju ravnatelju ustanove i izabranom pedijatru/liječniku obiteljske medicine radi odluke o testiranju i liječenju djeteta. Ako djeca/učenici razviju simptome bolesti COVID-19 tijekom boravka u ustanovi, odgojitelji/učitelji odmah obavještavaju roditelje/staratelje, koji u najkraćem roku trebaju doći po dijete. Oboljeli djelatnik odmah napušta ustanovu.

Kada se u djeteta ili djelatnika utvrdi zaraza koronavirusom, postupa se sukladno odluci nadležnog epidemiologa ili školskog liječnika što, uz ostalo, znači da se za sve osobe u kojih se utvrdi da su bile u bliskom kontaktu sa zaraženom osobom u vrijeme kada je osoba mogla biti zarazna izriče mjera aktivnoga zdravstvenog nadzora u samoizolaciji. U samoizolaciju ne idu cijepljene osobe (14 dana do 9 mjeseci nakon završetka cijepljenja), osobe koje su preboljele COVID-19 unazad devet mjeseci, kao i osobe koje su preboljele i primile jednu dozu cjepiva u osam mjeseci od početka bolesti i to devet mjeseci od primitka cjepiva.

RODITELJI – VAŽNO!!!:

Zamolio bih roditelje da ne dolaze u pratnji djeteta/učenika ako imaju simptome zarazne bolesti (npr. povišena tjelesna temperatura, kašalj, teškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa, grlobolja, proljev, povraćanje), ako im je izrečena mjera samoizolacije ili ako imaju saznanja da su zaraženi koronavirusom i  da ne dovode dijete/učenika u ustanovu ako: - ima simptome zarazne bolesti (npr. povišena tjelesna temperatura, kašalj, teškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa, grlobolja, proljev, povraćanje) - ima izrečenu mjeru samoizolacije - imaju saznanja da je zaraženo koronavirusom.  

ORGANIZACIJA RADA S DJECOM/UČENICIMA:

U javnom prijevozu učenici se trebaju pridržavati mjera propisanih za javni prijevoz (nošenje maske u javnom prijevozu i održavanje fizičke distance). Učenici putnici u autobus ulaze na način da najprije ulaze učenici osmih razreda koji sjedaju na zadnja sjedala, zatim učenici sedmih razreda i tako redom do prednjih sjedala na koja sjedaju učenici nižih razreda.

Koliko god je to moguće, potrebno je smanjiti fizički kontakt (bliski kontakt):

 - djece/učenika i odgojitelja/učitelja/nastavnika iz jedne odgojno-obrazovne skupine/razrednog odjela s djecom/učenicima i odgojiteljima/nastavnicima drugih odgojno-obrazovnih skupina/razrednih odjela

 - roditelja djece/učenika i djelatnika ustanove

 - prilikom putovanja u/iz ustanove - prilikom ulaska i izlaska iz ustanove

 - tijekom cjelokupnog boravka u ustanovi.

Dopušteno je miješanje djece i učenika različitih odgojno-obrazovnih skupina koji su slične dobi i uobičajeno provode školske i izvanškolske aktivnosti zajedno s drugom djecom/učenicima i odgojiteljima/nastavnicima (npr. u dječjim vrtićima pri izvođenju kraćih programa s djecom predškolske dobi te u školama tijekom izvođenja izborne nastave, nastave stranih jezika, fakultativne nastave, dodatne i dopunske nastave, programa produženoga boravka, programa produženoga stručnog postupka, nastave jezika i kulture nacionalnih manjina po modelu C, pripremne i dopunske nastave hrvatskoga jezika za djecu koja ne znaju ili nedovoljno znaju hrvatski jezik i slično) na način da je prilikom miješanja skupina/razrednih odjela obvezno držati najveći mogući razmak, kao i nošenje maske, osim za djecu u dječjim vrtićima i učenike od 1. do 4. razreda osnovne škole te prilikom sportskih aktivnosti.

Preporučeno je da svaka odgojno-obrazovna skupina/razredni odjel boravi u jednoj prostoriji što je više moguće, osim kada to zahtijeva nastavni proces poput nastave u kabinetima, vježbaonicama, informatičkim učionicama, nastave tjelesne i zdravstvene kulture u školskoj sportskoj dvorani i sl.

Vezano za zajedničke prostorije, preporučuje se:

- prolazak skratiti na minimum,

- da u vremenu boravka djece/učenika i odgojitelja/učitelja/nastavnika iz jedne odgojno-obrazovne skupine/razrednoga odjela u zajedničkim prostorijama borave odgojno-obrazovne skupine koje su slične dobi, odnosno koje i uobičajeno provode vrijeme zajedno,

- da djeca i učenici prilikom prolaska nepotrebno ne dodiruju površine ili predmete,

Odgojitelj/učitelj/nastavnik s djecom/učenicima provodi što je moguće više vremena na otvorenom (npr. izvođenje nastave na otvorenom).

Dopušteno je održavanje nastave tjelesne i zdravstvene kulture u školskim sportskim dvoranama, ali se preporučuje održavanje nastave koliko je to moguće na otvorenom. Nekoliko odgojno-obrazovnih skupina (razrednih odjela) koje su slične dobi i uobičajeno provode školske i izvanškolske aktivnosti zajedno mogu se spajati na nastavi tjelesne i zdravstvene kulture, u svlačionici, kao i u dvorani. Dopušteni su treninzi školskih sportskih klubova u školskim dvoranama u kojima sudjeluju učenici različitih razreda.

Dopušteni su treninzi športskim klubovima u školskim dvoranama za sve dobi i kategorije sportaša. Preporučuje se prilikom treninga sportskih klubova održavanje treninga sa stalnim grupama nepromijenjenog sastava. Nisu dopušteni treninzi rekreativaca u školskim dvoranama. Djecu i učenike treba poticati na sudjelovanje u kulturnim aktivnostima kako bi izrazili svoju kreativnost. Aktivnosti vezane uz kulturu koje su dio kurikuluma kao što je glazbena kultura, poželjno je provoditi.

Dopušteno je organiziranje zbora i orkestra za učenike različitih razreda i škola koje učenici pohađaju uz održavanje najvećega mogućeg razmaka i osnivanje stalnih grupa nepromijenjenog sastava.

ORGANIZACIJA PROSTORA/ULAZAK U ŠKOLU:

Učenici u MŠ ulaze u školu na način kako smo to prakticirali i prošle školske godine, dakle učenici koji po rasporedu imaju nastavu u učionicama u prizemlju ulaze na stražnji ulaz, dok učenici koji imaju po rasporedu nastavu u učionicama na katu ulaze na glavni ulaz. Isto vrijedi i za izlazak učenika iz škole, učenici koji zadnji sat nastave imaju u učionicama u prizemlju izlaze na stražnji ulaz, dok učenici koji zadnji sat nastave imaju u učionicama na katu izlaze na glavni ulaz. U područnim školama učenici ulaze i izlaze iz škole na glavni ulaz Na oba ulaza u školu bit će dežurni učitelji i tehničko osoblje i/ili domar. Između jutarnje i poslijepodnevne smjene imat ćemo stanku za dezinfekciju prostora.

Tijekom boravka učenika u školi učenici mogu izaći iz učionice na odmore. Posebno se preporučuje da učenici izađu na otvoreno tijekom odmora kada god to vremenske prilike dopuštaju. Odmori izvan učionice nužni su zbog očuvanja tjelesnog i mentalnog zdravlja i dobrobiti učenika te zbog boljeg održavanja i usmjeravanja pažnje tijekom nastave.

Djecu/učenike razredne nastave može se odvesti u šetnju pridržavajući se protuepidemijskih mjera. Nakon povratka u ustanovu djeca/učenici peru ruke vodom i sapunom.

Stručni suradnici koji inače svakog dana borave u odgojno-obrazovnim skupinama mogu ulaziti u odgojno-obrazovne skupine/razredne odjele.

Hranu pripremljenu u obiteljskom domu u higijenskim uvjetima svako dijete može donijeti u školu i konzumirati u školi, kao što se uobičajeno hrana donosila u školu prije pandemije.Djecu je potrebno poticati da ne dijele hranu i pića s drugim osobama.      

U školu učenici dolaze i odlaze sami, organiziranim prijevozom ili u pratnji roditelja, ovisno o odluci roditelja, kao što bi dolazili i odlazili da nema epidemije. Kada dovodi i odvodi dijete, roditelj ili druga osoba u pratnji djeteta može ući u dječji vrtić te u školu ako je riječ o učeniku 1. razreda osnovne škole ili o učeniku s teškoćama u razvoju.

Duže zadržavanje (oko 15 minuta) moguće je primjerice prilikom prilagodbe djeteta na novu sredinu na početku uključivanja u ustanovu, uz predočenje digitalne COVID potvrde. Međusobni razmak ne trebaju držati osobe iz istog kućanstva. U pratnji djeteta/učenika uvijek je samo jedna odrasla osoba. Roditelj ili druga osoba u pratnji djeteta/učenika obvezno u ustanovi nosi masku te bez maske ne može ući u ustanovu, već dijete/učenika preuzima djelatnik ispred ulaza u ustanovu.

Dopušteno je održavanje roditeljskih sastanaka i individualnih informacija licem u lice na način da se kontakt roditelja s djelatnicima škole i učenicima smanji na najmanju moguću mjeru. Na roditeljskim sastancima i individualnim informacijama svi roditelji i učitelji, nastavnici i profesori moraju nositi maske i održavati fizički razmak po mogućnosti dva metra. Preporučeno je da tijekom roditeljskih sastanaka i individualnih informacija prozori budu otvoreni.

TEHNIČKO OSOBLJE-UPUTE:

Dostavu za potrebe ustanove preuzimaju nadležni radnici ustanove na vanjskim vratima, a ulaz je dopušten iznimno serviserima i ostalim službama čije usluge su prijeko potrebne uz obveznu mjeru dezinfekcije ruku i prema potrebi nošenja zaštitne maske.

Spremačica iz jutarnje smjene prva ulazi u ustanovu. Zadnja osoba koja izlazi iz ustanove je spremačica iz poslijepodnevne smjene koja dezinficira sve korištene površine.

Prostorije u ustanovi obvezno je provjetravati više puta dnevno, svakako prije dolaska i nakon odlaska djece/učenika, i to u trajanju od najmanje pola sata te u vrijeme odmora ili na način, ako to vremenske prilike dopuštaju, da se ostavi otvoren prozor. Kad je lijepo vrijeme, preporučuje se ostaviti otvorene prozore tijekom odgojno-obrazovnoga rada (npr. jedan sprijeda, jedan straga). Ako prozori ne mogu biti stalno otvoreni, prostoriju je potrebno redovito provjetravati tijekom odmora i barem jednom na 5 minuta tijekom sata. Ako su u prostoriji prozori na kip, oni stalno trebaju biti otvoreni.

Dodirne površine kao što su kvake, ručke na prozorima, radne površine, tipkovnice, konzole, slavine u toaletima i kuhinjama, tipke vodokotlića, daljinski upravljači, prekidači za struju, zvona na vratima, ploče dizala te druge dodirne površine koje koristi veći broj osoba, potrebno je dezinficirati brisanjem više puta dnevno (na početku i na kraju svake smjene). Čišćenje se provodi u vrijeme kada su djeca u dvorištu ili nakon njihova odlaska. Potrebno je pojačano čišćenje WC-a, umivaonika, kvaka u WC-ima, prekidača za svjetlo, tipki na vodokotlićima, površina koje se često dodiruju, i to nakon svakog odmora.

Ove preporuke ne isključuju provođenje drugih preporuka sukladno aktualnoj i promijenjenoj epidemiološkoj situaciji.

Hvala na razumijevanju!

 

Ravnatelj: Tomislav Hanžeković






[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju