Napokon na putu
Autor: Vesna Benković, 14. 10. 2021.

17.9.2021. učenici 5. i 6. razreda naše škole uputili su se na terensku nastavu. Prvu nakon dvije godine. Odlučili su upoznati ljepote Hrvatskog zagorja. (...)

Željni putovanja, novih spoznaja i povratka u normalno, učenici su spremno prihvatili sve nedaće koje su im stale na put. Nije ih obeshrabrila ni nepovoljna vremenska prognoza. Ni dosadna kiša koja je neprestano padala cijeli dan nije im pokvarila doživljaj.

Posjetili su Muzej krapinskih neandertalaca na lokalitetu Hušnjakovo u Krapini. To je jedno od najpoznatijih svjetskih nalazišta neandertalskog čovjeka. U modernom muzeju prikazana je prošlost od nastanka Zemlje do početka civilizacije i modernoga doba s posebnim naglaskom na važno otkriće u Krapini i na život krapinskih neandertalaca.

U etno selu Kumrovec učenici su prošetali kroz muzej na otvorenom te zavirili u izvorne seoske kuće Hrvatskog zagorja iz kraja 19. i početka 20.st. Uz zanimljivo osmišljenu radionicu saznali su više o životu, radu i običajima Zagoraca iz tog razdoblja.

Na putu prema Mariji Bistrici zastali su u Zelenjaku gdje se nalazi spomenik hrvatskoj himni „Lijepa naša“. Iako je kiša padala, učenici su hrabro, i to nekoliko puta, prošetali jedinstvenom Stazom kroz krošnje dugom 125m i visokom 5m.

Terenska nastava završila je u marijanskom svetištu Majke Božje Bistričke. Saznali su o prošlosti svetišta i kipu Majke Božje te ju molitvom zatražili blagoslov.

Na kraju su se svi složili da je Hrvatsko zagorje predivno. Šume i bregi, vinogradi, dvorci, prošlost, priče i legende, crkve, spomenici jednostavno ostavljaju bez daha. A i kiša mu daje jednu posebnu čar.

Nataša Oreč, prof. povijesti