« Travanj 2024 »

Mala škola arheologije
Autor: Vesna Benković, 28. 10. 2021.

Brezovljani – neolitski New York

S veseljem smo primili vijest da se u Brezovljanima ponovno vrše iskapanja na neolitskom arheološkom nalazištu. Žurno smo odjurili na lokalitet gdje nas je ugostila kustosica Gradskog muzeja Križevci Lana Okroša Rožić te nam održala Malu školu arheologije. (...)

Vrijednu ekipu zatekli smo pri istraživanju zemunice koja je stara više od 7000 godina i pripada neolitiku - mlađem kamenom dobu. To je radna zemunica koja se koristila za izradu keramike. Izuzetno je bogata arheološkim materijalom, osobito ulomcima keramičkog posuđa. Među njima se izdvajaju ulomci izrazito tankih stijenki, kao i oni ukrašeni crvenim oslikavanjem. U zemunici su pronađeni i utezi za tkalački stan i ostatci peći.

Zanimalo nas je mnogo toga. Na sva naša pitanja spremno je odgovarala Lana Rožić, ali i stručni suradnik dr. sc. Zorko Marković, umirovljeni viši znanstveni suradnik koji je kao student sudjelovao na prvom iskapanju lokaliteta 1973. On naglašava da je veličina naselja impozantna te da je u njemu živjelo nekoliko stotina ljudi što je za ono doba u razmjerima današnjeg New Yorka.

Saznali smo mnogo o izgledu i organizaciji tog naselja iz mlađeg kamenog doba, o zanimanju arheolog te o njihovim tehnikama rada i alatu. Nije lako biti arheolog. Potrebno je imati dobro istrenirano oko kako bi se u tlu pronašli i pročitali tragovi prošlosti.

Zahvaljujemo se na predivno provedenom poslijepodnevu. Naučili smo mnogo toga i shvatili vrijednost ovog nalazišta te potrebu da ga se sustavno istražuje. Jer to ovaj neolitski New York i zaslužuje.

Nataša Oreč, prof. povijesti