Zadrugari - čuvari povijesne baštine
Autor: Vesna Benković, 3. 5. 2023.

Učenička zadruga naše škole „Žito“ 2. svibnja 2023. predstavila je svoje proizvode na XII. županijskoj smotri učeničkih zadruga Koprivničko-križevačke županije u Rasinji.

Na Smotri, na kojoj je sudjelovalo 15 učeničkih zadruga iz naše županije, trebalo se istaknuti pripremljenim izložbenim prostorom i predstavljanjem rada Zadruge. Zadrugarke Leona Feltrin i Lucija Matušin to su učinile vrlo uspješno. Ocjenjivačkom povjerenstvu predstavile su rad naše Zadruge u kojoj djeluju tri grupe: Kreativne radionice, Keramičari i Likovna grupa.

Ove godine zadrugari su na Smotri izložili radove inspirirane motivima s arheoloških nalaza pronađenim na neolitičkom lokalitetu Brezovljani koji se nalazi 3 km od Svetog Ivana Žabna. Na štandu su se mogli vidjeti raznoliki proizvodi (eko- platnene vreće sa stiliziranim otisnutim motivima s nalazišta Brezovljani te keramičke pločice u stiliziranom obliku ženske figurine i pločice s motivima posuda s nalazišta.)  Ponosno je predstavljen i novi proizvod Zadruge, keramički suvenir/magnet s motivom Velike Božice Majke.

Uočivši vrijednost povijesne baštine i nalazišta Brezovljani zadrugari su svojim radom željeli proširiti i podijeliti saznanja o samom nalazištu i doprinijeti njegovom očuvanju. Važno je napomenuti da su sve suvenire i ambalažu mali zadrugari sami ručno napravili pod stručnim vodstvom svojih voditeljica Ivančice Podhraški i Nevzete Zdunić.

Povjerenstvo je pohvalilo rad Zadruge kao vrlo inovativne, kreativne i ekološki svjesne, te je istaknulo vidljivu suradnju triju grupa u njoj koje pozitivno rade kao čuvari povijesne baštine.

Zadrugarke Leona i Lucija bile su jako uzbuđene te su im na povratku navirale šarolike ideje kojima bi se Zadruga mogla predstaviti  na idućoj smotri.

Veselimo se tome i svima šaljemo zadrugarske pozdrave!

Medijska grupa i učiteljica Ivančica Podhraški

Zadrugari - čuvari povijesne baštine
Autor: Vesna Benković, 3. 5. 2023.

Veselimo se tome i svima šaljemo zadrugarske pozdrave!

Medijska grupa i učiteljica Ivančica Podhraški