Terenska nastava u Istru
Autor: Vesna Benković, 5. 5. 2023.

Učenici 6.a i 6.b razreda 28.4.2023. zaputili su se na terensku nastavu u Istru. Posjetili smo NP Brijuni, amfiteatar u Puli te Marijansko svetište na Trsatu.(...)

Prvo smo se zaputili na Marijansko svetište. U vožnji prema svetištu vodič nam je rekao da je to svetište najstarije u Hrvatskoj. Ispred crkve nalazi se kip pape Ivana Pavla II. koji je Hrvatsku posjetio više puta. Obišli smo i tamošnju kapelicu u kojoj smo saznali da su neki ljudi koji su bili bolesni i trebali su pomoć u hodanju, ostavljali svoje štapove Gospi Trsatskoj da im pomogne pri ozdravljenju. Vodič nam je rekao kako su oni prije nazivali krunicu - čistlo. Primijetili smo da je Gospa Trsatska okrunjena zlatnom krunicom. O svetištu  se brinu franjevci. Posjetili smo i crkvu Majke Božje Trsatske te staru trsatsku utvrdu koja je povezana sa svetištem. Sa trsatske utvrde imali smo predivan pogled na Jadransko more, autocestu A7, te na rijeku Rječinu koja prolazi Rijekom.

Posjet amfiteatru u Puli bio je zanimljiv i poučan. Vodiča smo zasuli pitanjima o gladijatorima, borbama u areni i divljim zvijerima. Saznali smo da se pulski amfiteatar zove arena  (lat. harena = pijesak) jer je u rimsko doba bila posuta pijeskom. Spustili smo se i u podrume ispod amfiteatra gdje smo vidjeli amfore u koje se u starom vijeku spremalo vino i ulje. Šetajući Pulom, zamijetili smo velika  Zlatna vrata ispred kojih smo se i fotografirali. Kada smo završili obilazak, imali smo malo slobodnog vremena za kupovinu suvenira i otkrivanje još nekih znamenitosti.

Brodom Mali Brijun doplovili smo do NP Brijuni koji ima 14 malih otoka, otočića i hridi, a najpoznatiji su Mali i Veliki otok. Otoci imaju mnogo maslina, hrasta crnike i ostalog drveća kojima se sviđaju sunčani dani. Bijelim turističkim vlakićem krenuli smo u obilazak Brijuna. Posjetili smo safari park u kojem smo vidjeli magarce, zebre, nojeve, lame, deve, paunove i slonicu Lanku. Većina tih životinja bile su darovi državnika koji su dolazili u posjet Titu. Poslikali smo se pored masline iz IV. stoljeća koja još uvijek daje plodove i uz raznovrsno bilje u brijunskom mediteranskom vrtu. Zanimljiva je bila i izložba „Tito na Brionima“ koja je najviše razveselila dječake.  Ali to nije sve! Pogledali smo i unutrašnjost crkvice sv. Germana iz XV. stoljeća u kojoj se nalazi  kopija Bašćanske ploče. Nakon što smo uspješno izvršili zadatak i napisali tri riječi na glagoljici, dobili smo slobodno vrijeme.  Ah, da, zaboravile smo spomenuti i legendarnog papagaja Kokija, možda čak i namjerno, zato što nam nije ništa rekao, iako smo ga nagovarali, i rukama i nogama.

Ova terenska nam se svidjela zato što smo puno toga naučili i posjetili mjesta na kojima još nismo bili. Ukratko, bilo je odlično!

Tena Dabić i Petra Viavegh, 6.b

Terenska nastava u Istru
Autor: Vesna Benković, 5. 5. 2023.

Tena Dabić i Petra Viavegh, 6.b