STRUČNO - EDUKACIJSKIM IZLETOM U KRIŽEVCE ZAVRŠENA I. FAZA PROJEKTA BRAND-BREZOVLJANI
Autor: Vesna Benković, 12. 7. 2023.

Polaznici Likovne, Kreativne, Keramičke i Medijske grupe Osnovne škole “Grtigor Vitez” Sveti Ivan Žabno sa svojim voditeljicama Nevzetom Zdunić, Ivančicom Podhraški, Ivančicom Sudinec, Lucijom Krušić i Natašom Oreč 6.7.2023. u sklopu projekta Brand - Brezovljani bili su na stručno- edukacijskom izletu u Križevcima i time završili prvu fazu projekta. (...)

Projekt je započeo obilaskom lokaliteta Brezovljani u listopadu 2022. pa je logično da i završi posjetom Gradskom muzeju Križevci koji obavlja iskapanja i istraživanja lokaliteta. Muzejska savjetnica Lana Okroša Rožić, naša draga suradnica na projektu, ugostila nas je u Likovnoj galeriji Gradskog muzeja jer je zgrada muzeja u obnovi. Ispričala nam je o nalazištu Brezovljani i o njegovoj važnosti te nam je pokazala najvažnije nalaze od 2012. do 2022. Bila je čast gledati izbliza fragmente posuda i figurina koje su izradile ruke prije 7000 godina. Ideje za nastavak projekta samo su navirale, ali o tome više u sljedećoj školskoj godini. Saznali smo mnogo zanimljivih stvari o životu i radu Brezovljanaca. Jeste li znali da je poznati Žabljanac, učitelj i etnograf, Antun Toni Šramek slučajno otkrio arheološko neolitičko nalazište u Brezovljanima i potaknuo njegovo istraživanje te mu zbog veličine nadjenuo ime “neolitički New York”.

U Likovnoj galeriji postavljena je zanimljiva izložba Igora Galaša, hrvatskog kralja pletenine, “Na iglama”. Posjetili smo ju i oduševili se haljinama-skulpturama.

Budući da nam je sljedeća destinacija bio novootvoreni Kozmološki centar i Zvjezdarnica, a još se nije dovoljno smračilo za promatranje neba, odlučili smo se okrijepiti sokićima i zalogajčićima.

U Zvjezdarnici nas je dočekao gospodin Ratko Matić (umirovljeni učitelj Fizike), zaljubljenik u astronomiju. Željeli smo telekopom pogledati nebo kakvo su gledali i naši brezovljanski pretci prije 7000 godina. Nažalost, nebo je bilo puno oblaka koji su sakrili zvijezde. Iako smo bili malo razočarani, g. Matić nas je razveselio obećanjem za novi susret. Odveo nas je u zvjezdarnicu, pokazao teleskop i održao zanimljivo predavanje nakon kojeg smo ga bombardirali pitanjima. Saznali smo puno fascinantnih činjenica: koliko je stara Zemlja i kako je nastala, zašto nebo mijenja boje, zašto postoje zvijezde, imaju li zvijezde boju, koja je uloga svemira, koliko dugo čovjek može ostati u svemiru, miriši li svemir, što su crne rupe, postoje li svemirci, što je bilo prije: traktor ili teleskop, koliko je velika najveća zvijezda, kada će se ugasiti Sunce... Želite li saznati odgovore na ova pitanja, posjetite Zvjezdarnicu i našeg dragog g. Matića koji na svako pitanje ima odgovor.

Ovogodišnji projekt Brand-Brezovljani ovim stručno - edukacijskim izletom je završio, tj. njegova I. faza. Nadamo se nastavku projekta i sljedeće školske godine jer ideja imamo podosta.

Nika Mišura ( Keramička grupa),

Ena Lusavec i Karolina Halužan ( Medijska grupa)

Autor: Vesna Benković, 12. 7. 2023.

Nika Mišura ( Keramička grupa),

Ena Lusavec i Karolina Halužan ( Medijska grupa)