Događanja uz Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje
Autor: Vesna Benković, 4. 12. 2023.

O događanjima uz ovaj dan možete pročitati u nastavku teksta.(...)

U našoj matičnoj školi, uoči Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje učenici su, zajedno s učiteljicama, uredili hodnik škole. Istaknuto mjesto dobio je vukovarski vodotoranj koji je izradila učenica šestog razreda Nika Mišura i logo učenice osmog razreda Karoline Haužan koji su učenici iz 20 škola odabrali za službeni logo nacionalnog projekta Želim(o) biti dio vukovarskog dnevnika.

Učenici svih razreda sa svojim učiteljicama  su razgovarali, gledali filmiće, crtali, pisali pjesme - disali s Vukovarom.

U večernjim satima učenici osmog razreda oko cvjetnjaka upalili su lampaše za sve žrtve Vukovara i Škabrnje, kao i za sve koji su svoj život dali za našu domovinu i slobodu. Paljenjem svjetla za Vukovar i Škabrnju učenici su zasvijetlili za mir, slobodu i čovječnost. Ova događanja su koordinirale učiteljice Ivančica Sudinec i Nataša Oreč.

U PŠ Trema učenici su, animirani svojim učiteljicama,  izradili prigodni plakat.

Na taj način su odali počast svim ljudima koji su izgubili svoje živote iz ljubavi prema svojem gradu, ljudima i domovini.

Malo drugačiji povratak u ratnu 1991. godinu pripremili su učenici 7. a razreda sa svojim razrednikom Tomislavom Hrebakom. Da se nikad ne zaboravi, jer prošlost može biti učiteljica života samo ako je ne zaboravimo, poručili su.

A učenici 8.c razreda čitali su "Priče iz Vukovara" Siniše Glavaševića. Tople su to priče o ljudskosti nastale u vrijeme ratnih razaranja.

Na satu Hrvatskoga jezika učenici su o njima razgovarali sa svojom učiteljicom Ivančicom Sudinec te su metodom "zacrnjivanja" u njima pronalazili nove poruke. Ovakav način stvaranja novih tekstova naziva se "blackout poezija".

Koliko su uspješni bili učenici, možete pročitati u galeriji na Facebook stranici škole.

Vesna Benković, knjižničarka

Autor: Vesna Benković, 4. 12. 2023.

O događanjima uz ovaj dan možete pročitati u nastavku teksta.(...)

Vesna Benković, knjižničarka