Susret s učiteljem i piscem
Autor: Jerko Barišić, 26. 1. 2013.

25. siječnja ove godine u Osnovnoj školi „Grigor Vitez“ Sveti Ivan Žabno održan je, pred više  od stotinu nazočnih, susret s Antunom Tonijem Šramekom, učiteljem, piscem, etnologom, etnografom i povjesničarem.

Ne samo u  učiteljskom radu, nego i kao amater u etnologiji, etnografiji i arheologiji postigao je visoke dosege što se vidi u njegovim knjigama. Napisao ih je trinaest različita sadržaja.    Na predstavljanju osobnosti i djela Antuna Tonija Šrameka govorili su: dr. Željko Bakar, liječnik, Sanja Benko, likovna umjetnica i prof. Jerko Barišić, školski knjižničar. U programu su nastupili: učenici 6. c čitajući i govoreći izabrane ulomke iz dviju Šramekovih knjiga, tamburaški orkestar škole i Ženski pjevački sastav KUD-a „Tomislav“ Sveti Ivan Žabno, koji su svirkom i pjevanjem oplemenili susret.

Skupu su se obratili: Nevenka Bajsić, ravnateljica OŠ „Grigor Vitez“ Sveti Ivan Žabno, u ime organizatora ove priredbe, Mirjana Benko, u ime KUD-a „Tomislav“ Sveti Ivan Žabno, prof. dr. Valentin Puževski i sam autor.

Najzanimljiviji dio susreta bile su poslovice i mudre izreke iz Šramekove knjige „Kak' bi naši stari rekli“, koje su učenici govorili iz publike. Iz knjige „Djedove priče“ nazočni su mogli čuti više zanimljivih crtica i dvije priče s elementima humora.

Autor Šramek u tim dvjema knjigama služi se književnim formama iako naglašava da on nije književnik jer sve piše što se stvarno dogodilo, pa čak i u  lovačkim pričama ističe da je sve istina što je napisao. Upravo zbog te prepoznatljivosti zavičaja, ljudi i događaja svi su sa zanimanjem slušali učenike koji su govorili i čitali izabrane tekstove.

Sve što je izgovoreno ove večeri potvrdilo je činjenicu da je široka lepeza interesa Antuna Tonija Šrameka. On je  uz puno učiteljskog mara i žara nastojao otrgnuti zaboravu segmente kulture i prošlosti svetoivanjskoga kraja. Osim napisanih knjiga Šramek je skupio oko 700 predmeta u Svetom Ivanu Žabnu i okolici te ustanovio etnografsku zbirku koja je pod zaštitom Minstarstva kulture Hrvatske. Zaljubljenik u svoj zavičaj, prirodu i lov, šećući po oranicama, uočio je ostatke pravpovijesne keramike na području Brezovljana što je dovelo do istraživanja ovoga lokaliteta.  Malo je  mjesta koja imaju toliko zapisa o svojoj prošlosti i baštini kao što ima Sveti Ivan Žabno i to zahvaljujući Antunu Toniju Šrameku koji je za svoj je rad dobio više priznanja i nagrada.

Jerko Barišić OŠ „Grigor Vitez“ Sveti Ivan Žabno

Napomena:

Možete pogledati i pročitati prilog iz Školskih novina o ovome susretu.