Kreativnost kao izbor (XVII. križevački pedagoški dani)
Autor: Jerko Barišić, 27. 3. 2013.

Predani učitelji - entuzijasti davne su 1974. g. pokrenuli Križevačke pedagoške dane. Oni su postali susretište naše pedagoške teorije i prakse te smotra učiteljskih i pedagoških postignuća.   Za to svoju zahvalnost dugujemo učiteljima – vizionarima,  pokretačima i sudionicima ovih okupljanja,  a posebno doajenu našega učiteljstva prof. dr. Valentinu Puževskom, učitelju i utemeljitelju Križevačkih pedagoških dana.

Ovogodišnji XVII. križevački pedagoški dani održani su 21. ožujka u Hrvatskom domu u Križevcima u organizaciji Hrvatskoga pedagoško-književnog zbora Ogranak Križevci i Agencije za odgoj i obrazovanje.  Na dosadašnje pozitivne rezultate, razmjenu raznovrsnih kreativnih ideja, maštovitih poticaja i rađanju inovatora učitelja ukratko je podsjetio predstavnik Ogranka Križevci prof. Dražen Bokan. Pozdravio je sve goste, bilo ih je oko tristotinjak, među kojima najviše prosvjetnih djelatnika. Zahvalio je svima koji su pomogli u provedbi XVII. križevačkih  pedagoških dana.  Skupu su se još obratili prof. dr. Nevio Šetić, predsjednik HPKZ-a, prof. Vinko Filipović, ravnatelj AZOO, u ime župana Koprivničko-križevačke županije prof. Vladimir Šadek i gradonačelnik Križevaca Branko Hrg.

Osnovna škola „Grigor Vitez“ Sveti Ivan Žabno bila je nosilac kulturno-umjetničkog programa. Nadahnuti Vitezovom šaljivom pjesmom, koja nas vraća u bezbrižne dane djetinjstva, učiteljica likovne kulture Ivančica Podhraški, članovi likovne grupe, školski knjižničar Jerko Barišić i prof. Zoran Cvetkovć osmislili su animirani kolažni film „Kako živi Antuntun“.  Svojim šaljivim postupcima glavni lik je ponovo oraspoložio sve nazočne. U okviru kulturno-umjetničkog programa pjevale su učenice 8. b Ana Balog  i Tena Lovreković. One i tamburaški orkestar škole oplemenili su ovaj skup kreativnosti.

Svoju kreativnost pokazali su i mali keramičari iz OŠ „Grigor Vitez“, koji su svojim spretnim ručicama ideje pretvorili u mala umjetnička ostvarenja. Pod vodstvom defektologinje Nevzete Zdunić i učiteljice Ivančice Podhraški oblikovali su vješto replike posuđa sopotske kulture brezovljanskog tipa koje su zajedno s izrađenom maketom prapovijesnog neolitkog naselja Brezovljani  postavili u predvorju Hrvatskoga doma. Povijesna družina iz ove škole prezentacijom je provela nazočne  kroz to neolitsko naselje koje bi trebalo postati prepoznajnica ovoga kraja.

U predvorju su također  postavili prigodne poštanske omotnice posvećene stotoj obljetnici rođenja pjesnika Ivana Gorana Kovačića, čiji je stoti rođendan bio toga dana. Omotnicu i prigodni žig dizajnirao je voditelj  Filatelističke grupe OŠ „Grigor Vitez“ prof. Zoran Cvetković.  Da bi oživjeli stari duh komuniciranja putem pisama, posjetitelji su mogli u toj omotnici poslati prijateljima vedre i nježne riječi. Svečano predstavljanje prigodnoga žiga bilo je u Pošti Križevci nakon programa.

Prvo predavanje na skupu održao je prof. dr. Davor Pavuna. Svojim osebujnim stilom zborio je  o kreativnosti kao daru i izboru. Naglasio je važnost obrazovno-odgojnog procesa kao temelja budućnosti nacije. Da bi se darovala kreativnost svakoj mladoj osobi, potrebno je podići svijest i zajedništvo te će se  tako moći ostvariti pozitivno društvo.

O organizaciji ljudskog mozga kod djece i kako se njime što uspješnije koristiti govorili su  uz prezentaciju  Dr. Darko Novosel i mr. Tatjana Novosel-Herceg s Odjela za logopediju Opće bolnice Varaždin.

Svojom se temom Poticanja kreativnosti u nastavi prof. dr. Dubravka Miljković potpuno uklopila u skup – skup kreativnih učitelja i nastavnika. Ona je plastičnim primjerima kroz prezentaciju ukazala na mnoge načine poticanja kreativnosti.

Završno izlaganje održao je prof. Vinko Filipović, ravnatelj Agencije za odgoj i obrazovanje.  Predstavio je ukratko cijeli Kurikulum zdravstvenoga odgoja. Ovo predavanje je zbog aktualnosti održano na XVII. Križevačkim pedagoškim danima.

Nadamo se da će i nakon ovoga skupa naše društvo prepoznati snagu koju stvara naše učiteljstvo u otkrivanju, poticanju i usmjeravanju kreativnosti naših učenika.

Jerko Barišić Osnovna škola Grigor Vitez Sveti Ivan Žabno

Napomena: Na sljedećem linku nalazi se naš animirani film "Kako živi Antuntun".