Misli, jedi, štedi
Autor: Jerko Barišić, 17. 6. 2013.

5. lipnja 2013.  godine u Osnovnoj školi „Grigor Vitez“ Sveti Ivan Žabno  održan je projektni nastavni dan kojim je obilježen Svjetski dan zaštite okoliša. Odvijao se pod geslom: THINK, EAT, SAVE – MISLI, JEDI, ŠTEDI,  a bio je posvećen racionalnom korištenju hrane.

Poticaj svim radionicama, a  bilo ih je četrnaest, dalo je uvodno izlaganje Branke Ilakovac iz Agencije za zaštitu okoliša. Ona je uz prezentaciju prikazala stvarnu situaciju na našem jedinom planetu - Zemlji. Naš planet, naš jedini dom,  je  ugrožen, kao i cijeli biljni i životinjski svijet, a ugrožen je  djelovanjem čovjeka. Nakon toga izlaganja mogli smo bolje shvatiti kako je sve povezano na Zemlji, kako je cjelokupni svijet u jednom lancu. Ako mi komarac sleti na nos, cijeli se svemir potrese, pomislio sam u tom trenutku. Dijana Dretar  svojim izlaganjem „Otpad nije smeće“ uvela je učenike nižih razreda u njihovu zajedničku radionicu na kojoj su od otpada izrađivali raznolike i maštovite igračke, te dokazali da otpad ne mora nužno biti smeće. Energošted vodili su učiteljica matematike i učitelj fizike. Sudionici radionice naučili, izračunali i zorno pokazali kako se može uštedjeti energija u kući, školi, uredu… Svoje snage udružiše učiteljica iz tjelesne kulture i vjeronauka. Učenici podijeljeni u tri ekipe obilazili su kontrolne točke u okolici škole. Na svakoj su točki izračunavali potrošnju kalorija. Svoje smo kalorije pojačali na radionici Eko-Bilderbuch. Učiteljica likovne kulture i  njemačkoga jezika te učenici počastili  su nas prirodnim medom i prekrasno  izrađenim slikovnicama na temu pčela. Bila je to prava mala radionica eko-slikovnica. Mali Englezi nisu se pravili Englezima, već su nas iznenadili svojim stripom te korisnim i šaljivim eko-porukama. Defektologinja je s malim zadrugarima pekla domaći pekmez od jagoda iz školskog vrta i svima nam zasladila ovaj dan. U informatičkoj učionici vođeni učiteljicama hrvatskoga i povijesti učenici su napravili dokumentarni film THINK*EAT*SAVE  ( MISLI*JEDI*ŠTEDI)  koji nas je ostavio bez riječi. Dok jedni bacaju, drugi ne dobivaju ni mrvice kako bi preživjeli. Kamo ideš, čovječe? Kiša nas je omela te nije bilo predviđenog  eko-piknika na određenim točkama u parku, no održali smo ga u učionicama. Ideja je bila da učenici donesu zdrave namirnice od kuće, počaste se njima, porazgovaraju o problemima zagađenja okoliša, neravnomjernoj raspodjeli hrane u svijetu te paradoksa bacanja hrane. Dok se milijuni tona hrane baca, svako sedmo dijete u svijetu liježe gladno. Nakon eko-piknika ostalo je podosta otpada koji se sakupio i sortirao, a učenici su osvijestili sve veći  problem otpada. Najbolje je to sročio jedan učenik postavivši pitanje: „Ako je iza nas ostalo ovoliko otpada, koliko je tek otpada u cijelom svijetu?“ U poslijepodnevnom turnusu započeli smo gore spomenutom prezentacijom ugledne gošće iz Agencije za zaštitu okoliša. Nakon toga pogledali smo kviz i film o zaštiti okoliša koji su pripremile učiteljice hrvatskog jezika i informatike zajedno s učenicima polaznicima te radionice. U radionici Eko-uzgoj jagoda dočekali su nas razdragani učenici i voditeljice gdje smo degustirali slasne bobice kako bi poboljšali kvalitetu života.  O kvaliteti života  pripremili su plakat sudionici  literarne radionice i njihova voditeljica. U radionici zemljopisa i biologije povedoše nas kroz zaštićenu prirodu naše Županije – Dravom od Križnice do Šoderice. Vodio nas je uvježbani učiteljski dvojac te odvažna grupa učenika ljubitelja prirode. Na povratka s ovog zanimljivog putovanje dočekaše nas origami kutijice u radionici učiteljica matematike. Dok smo mi uživali u prekrasnim rukotvorinama od papira, učitelj TZK i njegovi izabranici provodili su orijentacijsko kretanje u prirodi. Nismo stigli pratiti kretanje i snalaženje sudionika u ovoj  radionici tjelesne i zdravstvene kulture, ali smo zato uspjeli vidjeti igrokaz i osjetiti pravu glazbenu poslasticu u učionici glazbene kulture. Ta je grupa glumila i  pjevala pod dirigentskom palicom učiteljice glazbene kulture. I na kraju još jedan film o našim nacionalnim parkovima. Film su predstavila tri učenika pod budnim okom učitelja tehničke kulture. Učenici naše škole i u ovom su projektnom danu pokazali svoju zainteresiranost za ovakav način nastave. Nije nedostajalo motivacije i kreativnosti kao i u prethodnim projektima.

Jerko Barišić Osnovna škola „Grigor Vitez“ Sveti Ivan Žabno