Torta za stoti rođendan
Autor: Jerko Barišić, 7. 10. 2013.

Ove godine navršilo se sto godina od objave prvog izdanja najčitanijeg romana za djecu „Čudnovate zgode šegrta Hlapića“ Ivane Brlić-Mažuranić. Prvo izdanje objavio je  1913. g. Hrvatski pedagoško-književni zbor. Ova značajna obljetnica obilježavana je mnogim kulturnim i znanstvenim događanjima u sklopu manifestacije HLAPIĆ 2013.

Manifestaciju je pokrenula Hrvatska udruga istraživača dječje književnosti koja je organizirala i proslavu 100. Hlapićeva rođendana u kazalištu „Trešnja“ 3. listopada 2013. g. u Zagrebu. Na proslavi bili su i predstavnici naše škole: prof. Ivančica Sudinec, prof. Zoran Cvetković i prof. Jerko Barišić,  jer su s učenicima realizirali više aktivnosti posvećenih ovoj obljetnici. Rjetko se događa da osoba  koja ima 11 godina slavi 100. rođendan. Među takve spada Hlapić. U suvremenoj tehnici, ali i uz živu riječ predstavljača, mogli smo vidjeti odlične uratke sa svih strana Lijepe Naše. Predstavljeni su projekti dječjeg vrtića, učenika osnovnih škola, školskih i javnih knjižnica, esperantista, Hrvatskoga školskog muzeja te kritičko izdanje  romana „Čudnovate zgode šegrta Hlapića“ u izdanju Nove stvarnosti. Prisutnima su se obratili Silvije Petranović, redatelj igranoga filma „Čudnovate zgode šegrta Hlapića“(kojem će premijera biti 5. studenoga)  i glavni junak filma Mile Biljanović, učenik 8. r., koji je na audiciji izabran između 2000 djece.  Nakon ležernog i zanimljivog programa svi uzvanici i predstavljači našli su se u predvorju kazališta gdje je Mile Biljanović, odnosno Hlapić, uz pjesmu i zapaljene prskalice razrezao slavljeničku  tortu i „prava“ svečanost je  mogla početi.

Jerko Barišić Osnovna škola „Grigor Vitez“ Sveti Ivan Žabno