Gospoda Glembajevi u Svetom Ivanu Žabnu
Autor: Jerko Barišić, 11. 11. 2013.

Povodom 120. obljetnice rođenja našega velikoga književnika Miroslava Krleže i stotinu godina nakon radnje njegove drame  Gospoda Glembajevi (radnja se odigrava 1913.), 8. studenoga 2013., u bivšoj kinodvorani,  u Svetom Ivanu Žabnu,  studenti četvrte i pete godine kroatistike i drugih studijskih grupa Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu izveli su ovu  Krležinu dramu u tri čina. Tekst predstave nastao je prema zamisli njihove profesorice  Mire Muhoberac i njih samih.  Organizator predstave  bila je OŠ „Grigor Vitez“.

Predstavi su prisustvovali:   jedan razred maturanata iz Vrbovca i jedan iz Križevaca, u pratnji svojih profesorica, učitelji iz OŠ „Grigor Vitez“, nekoliko profesora iz Bjelovara i Križevaca, grupa srednjoškolaca iz ovoga mjesta i drugi građani. Dvorana je bila gotovo ispunjena. Predstava je bila napeta i dinamična. Iako se radnja događa prije 100 godina, ona je bliska   i nama, jer Krleža kroz pojedine likove prikazuje društvene mane koje i danas susrećemo: bogaćenje pljačkom, hiporkiziju, prjevare, ubojstva, pohlepu…Zato je ova drama aktualna i k tome je postavljena na suvremeni način. I ova izvedba je pokazala zašto je toliko tražena. Publika je i večeras gromkim aplauzom vraćala izvođače na pozornicu. Nakon predstave glumci su sjeli na proscenij i razgovarali i odgovarali na pitanja učenika iz Vrbovca i njihove profesorice te ostalih koji su nakon predstave ostali u dvorani. Pohvalili su publiku i zahvalili na dobroj organizaciji. Nema potvrde da je Krleža za života bio u Svetom Ivanu Žabnu.  Konačno je došao. Njegov je stvaralački genij i u Svetom Ivanu Žabnu predstavljen na osebujan način.

Jerko Barišić OŠ „Grigor Vitez“ Sveti Ivan Žabno