Pretpovijest u sadašnjosti
Autor: Jerko Barišić, 2. 5. 2014.

15. travnja 2014. u poslijepodnevnim satima u hodnicima OŠ "Grigor Vitez" Sveti Ivan Žabno oživjela je pretpovijest.

Organizirano je predstavljanje brošure Lane Okroše Rožić "Brezovljani neolitičko nalazište, rezultati arheoloških istraživanja". Nakon uvodnog izlaganja kojim nas je autorica brošure temeljito upoznala sa životom i radom ljudi u Brezovljanima iz neolitika (mlađeg kamenog doba) te spoznajama dobivenim nakon arheoloških iskapanja na samom lokalitetu (koja traju od 1973., a sustavno od 2002.), sudionici su otišli u radionice koje su sami izabrali. Svaka radionica nudila je različit i zanimljiv pogled na život davnih nam predaka.

Kreativci su u radionici Marljive ruke, oživljuju prošlost bez muke glinom oblikovali replike posuda pronađenih na lokalitetu.

U radionici zanimljivog naziva Styling brezovljanske žene zainteresirani su izrađivali vuneni sag na tkalačkom stanu, stilizirani nakit i vez na platnu s brezovljanskim motivima.

Nekima je maštu probudila i  radionica pod nazivom Priču pišem,  neolitički dišem! u kojoj su polaznici duhovito i domišljato pisali pisma brezovljanskom neolitičkom čovjeku. Zatim im je dočekala neolitička zakuska s modernim okusom i brezovljanski desert s pogačom i šumskim bobicama. Okrijepljeni zdravom i ukusnim jelom, koje je pripremila kuharica Marija, prionulo se iznošenju rezultata pojedinih radionica. Predstavnici su lepršavo i zanimljivo iznosili, prikazali i  pokazali ono što su uspjeli napraviti na radionicama.

Isplatilo se cijelo poslijepodne provesti te tako upoznati, oživjeti i proživjeti vrijeme neolitika u našem kraju.