« Travanj 2024 »

Uskoro nova škola u Cirkveni
Autor: Jerko Barišić, 16. 9. 2014.

Godinama se govorilo i pripremalo. Konačno smo dočekali početak gradnje nove škole u Cirkveni. To je posebno obradovalo stanovnike ovoga mjesta, sadašnje i buduće učenike, njihove roditelje te sve djelatnike Osnovne škole "Grigor Vitez" Sveti Ivan Žabno kojoj pripada ova područna škola.

Radovi su počeli prošloga mjeseca, a 9. rujna 2014. kamen temeljac položio je župan Koprivničko-križevačke županije gospodin Darko Koren u nazočnosti suradnika, načelnika Općine Sveti Ivan Žabno gospodina Vladimira Ogumana, ravnateljice škole gospođe Nevenke Bajsić,  gospodina Mirka  Habijanca i ostalih predstavnika izvođača radova GP «Radnik» d. d. Križevci,  zaposlenika OŠ «Grigor Vitez» Sveti Ivan Žabno, učenika PŠ Cirkvena, roditelja kao i ostalih uzvanika. Prije polaganja kamena temeljca učenici PŠ Cirkvena izveli su, u prostoru stare škole, veseo, razigran i nadasve zanimljiv program, a nastupili su tamburaši i pjevači iz Matične škole pod vodstvom prof. Višnjice Radić.  Sve je pozdravila ravnateljica škole, a skupu su se obratili: župan, načelnik Općine, predstavnik GP "Radnik" te voditeljica PŠ Cirkvena Brigitta Novak, koja je ukratko podsjetila na prošlost školstva u Cirkveni.

Stoljećima je na ovom području bila Vojna uprava odnosno Vojna krajina. Vjerojatno je  i u tom razdoblju bilo učitelja koji su obrazovali i odgajali. Tek učitelj Mirko Bajec,  rođen u Cirkveni 21. listopada 1841.,  počinje pisati Spomenicu 1873. On navodi da se od 1807. g. može točno govoriti o "njekakvoj" školi u Cirkveni. To potvrđuje i župnik Jandrić koji je pisao Spomenicu na početku svoga župnikovanja u Cirkveni 1807. Župnik Jandrić spominje prvoga učitelja Jurja Goshtaja te navodi Zvonka Frigona, Josipa Filipovića i dr. Među učiteljima u 19. st. ističe se, već spomenuti domaći sin, Mirko Bajec. Njegovi zapisi u Spomenici o povijesti Cirkvene su zanimljivi. Osim toga on opisuje ljude, narodne nošnje, govor, obradu tla, stočarstvo... Bila je to prava uputa novim učiteljima kako se piše Spomenica i kako se voli svoj poziv. "Dne 23. kolovoza 1896. godine ugrabi nemila smrt u jošte muževnoj dobi vrijedna i marna sudruga, mjesnog ravnajućeg učitelja Mirka Bajca".  Još dugo se o njemu govorilo kao o vrsnom učitelju.

Broj učenika u Cirkveni se mijenjao. Do 1976. u ovoj školskoj zgradi bila je osmogodišnja škola. Te godine učenici u više razrede prelaze u OŠ "Grigor Vitez" Sveti Ivan Žabno. Od tada je Osnovna škola u Cirkveni područna škola. Stara školska zgrada stara je oko 130 godina. Ona je derutna i vlaži, zato se radujemo novoj školskoj zgradi. Ovu staru, pamtit ćemo po tome što su u njoj stasale mnoge generacije učenika. Zemljište, na kojem se gradi nova školska zgrada, školi je darovala Općina Sveti Ivan Žabno i financirala izradu projekta. Radove u potpunosti financira Koprivničko-križevačka županija. Škola će imati: više učionica, dva kabineta, manju sportsku dvoranu, blagavaonicu, prostor za polaznike predškole te veliko školsko igralište. Građevinske radove blagoslovio je velečasni Ivan Novak, župnik cirkvenski. Svečanost na gradilištu završila je nastupom tamburaškog orkestra i pjevača Matične škole pjesmom Odavno smo graničari stari.  Nadamo se da će sljedeća školska godina početi u novoj školi i da će se tome posebno radovati učenici.

Jerko Barišić OŠ "Grigor Vitez" Sveti Ivan Žabno