Uz 100. obljetnicu smrti Franje Markovića
Autor: Jerko Barišić, 23. 9. 2014.

15. rujna ove godine u Multimedijskom kulturnom centru Gradske knjižnice "Franjo Marković" Križevci obilježena je 100. obljetnica smrti Franje pl. Markovića. Toga dana predstavljen je prigodni poštanski žig i serija od četiri prigodne omotnice te razglednice koje je dizajnirao prof. Zoran Cvetkvoć, voditelj Filatelističke grupe u Osnovnoj školi "Grigor Vitez" Sveti Ivan Žabno.

Ispred filatelističkih izložaka okupljene je pozdravila prof. Marijana Janeš-Žulj, ravnateljica knjižnice. Skupu se obratio i dogradonačelnik Križevaca Tomislav  Katanović. O Franju Markoviću govorio je prof. Ivan Peklić. Podsjetio je na neke manje poznate činjenice iz bogatog života ovoga svestranog intelektualca. Nije on samo bio pisac pjesama, idilsko-romantičkih epova, dramskih djela, estetičkih rasprava, već urednik Vijenca, redoviti profesor i dekan Filozofskog fakulteta, rektor Sveučilišta u Zagrebu, član i tajnik JAZU-a (danas HAZU). Tri mjeseca obnašao je i  predsjedničku funkciju na kojoj ga je smrt zatekla, premda nije na popisu predsjednika Akademije. Utemeljio je studentsku menzu. Napisao je pjesmu "U boj, u boj" koju je uglazbio Ivan Zajc i kasnije uklopio u svoju operu "Nikola Šubić Zrinski".  Iza njega ostala je korespodencija od oko 2000 pisama. Prof. Peklić o njemu priprema monografiju i stručni skup 25. listopada 2014. U okviru programa nastupio je prof. Krunoslav Puškar koji je pročitao Markovićevo pismo majci iz Beča. Ono se nalazi u nastavcima na poleđini prigodnih omotnica. Učenici Osnovne škole Ljudevita Modeca predstavili su se čitanjem njegovih pjesama, dok je Lana Mršić, 7. c  iz Osnovne škole "Grigor Vitez" Sveti Ivan Žabno sve počastila izvedbom skladbe na vijolini, a ravnateljica je svim nazočnima darovala prigodne omotnice i razglednice s prigodnim žigom. Svečanost je završila polaganjem lovorova vijenca na rodnoj kući Franje Markovića u Križevcima. U tom sam se trenutku sjetio riječi: "Tu se dakle rodio pisac izvrsnih pjesničkih komentara, prevodilac sa poljačkoga, estetičar, prvi naš historijski dramatičar, naš romantični liričar Franjo plemić Marković..." (A. G. Matoš: Oko Križevaca, 1910.)

Jerko Barišić