Zaustavimo nasilje
Autor: Ivana Dvečko, 27. 10. 2014.

Svakoga dana nebrojeno puta iz raznih medija čujemo poražavajuće statistike o razvoju nasilja te mnoštvu žrtava. Uz takav svakodnevni „poticaj“ i činjenicu da je danas raširena kultura nasilja, nasilje vreba iza svakog ugla te je potrebno biti izuzetno oprezan kako ne bi upali u klopku tog opasnog neprijatelja.

Međunarodni dan nenasilja, odlukom UN-a iz 2007. godine, obilježava se na dan rođenja Mahatme Ghandija – začetnika filozofije i strategije nenasilnog otpora i to 2. listopada. Poražavajuća je činjenica da nasilje ne zaobilazi niti škole pa se tako u školama mogu vidjeti različite vrste nasilja kojima su djeca izložena poput fizičkog (udaranje, naguravanje…), verbalnog (prijetnje, nazivanje pogrdnim imenima…), psihološkog i socijalnog (ogovaranje, ignoriranje). Učenici OŠ Grigor Vitez obilježili su također taj dan s ciljem osvještavanja problema i pravilnog pristupa rješavanju istog. Tog su dana na informativnom panou na ulazu škole uz informativne materijale imali priliku napisati na papiriće poruke o nenasilju te ih pričvrstiti da ih svi učenici mogu pročitati. Donosimo neke od njih:

Nasilje nije rješenje.

Nasilje ruši prijateljstvo.

Ljubav je jedno, a nasilje drugo.

Ne ismijavaj druge!

Nasilje se može riješiti i riječima.

Družimo se zajedno.

Nasilje nije igra!

Ne tuci slabije od sebe.

Činite dobro da vam bude dobro.

Volite jedni druge.

Prema ispisanim porukama možemo zaključiti da su učenici svjesni okoline i problema nasilja koji se javlja u njihovoj neposrednoj blizini. Sukob se ne rješava sukobom pa možemo zaključiti da je potrebno odgajati mlade ljude da postanu osobe sa stavom koji će se znati zauzeti za sebe poštujući suprotnu stranu te nenasilnim pristupom rješavati probleme s kojima će se suočiti na putu umjesto za rješavanje istih koristiti nasilan pristup.

Priredila: Martina Sokač, učiteljica engleskog jezika