Projekt Bookmark
Autor: Jerko Barišić, 28. 10. 2014.

Već četvrtu godinu učenici OŠ "Grigor Vitez" Sveti Ivan Žabno sudjeluju u međunarodnom Projektu Bookmark. Cilj je projekta u mjesecu listopadu, tj. u Mjesecu školskih knjižnica, razmijeniti straničnike /bookmarkere s učenicima iz odabrane škole. To omogućuje učenicima doticaj s različitim idejama, iskustvima, stavovima i kulturama. Njime se potiče čitanje i istraživački rad te se promovira knjiga i knjižnica.

Projekt su, 23. listopada 2014., predstavili učenicima 5. c  učiteljica engleskoga Martina Sokač i školski knjižničar Jerko Barišić. Osim učenika  predstavljanju je nazočila učiteljica Ivančica Podhraški. Ona će osmisliti izradu straničnika na temu: Vaša školska knjižnica: Središnja umna mapa. Izrađene straničnike i druge zanimljive materijale poslat će učenicima osnovne škole u Coimbri, Portugal. Zato su učenike virtualno proveli Portugalom i njegovim znamenitostima. Bolje su upoznali ovu zemlju na obali Atlantskog oceana koja je imala slavne moreplovce. Saznali su da je veliki  proizvođač kvalitetnih vina i najveći izvoznik pluta. Upoznali su zemlju kulture, uređenih gradova na obali mora, posebno im je predstavljena Coimbra kao grad najstarijeg sveučilišta iz 13. st. Čuli su i na zaslonu vidjeli izvođače prepoznatljive južnjačke glazbe fado. Nije im trebalo posebno predstavljati velike nogometaše iz Portugala. Na kraju su ih predstavljači podsjetili na svetoga Antuna Padovanskog, rođenog u Lisabonu, i na svetište Majke Božje u Fatimi.

Jerko Barišić OŠ "Grigor Vitez" Sveti Ivan Žabno