Svjetski dan ljubaznosti
Autor: Ivana Dvečko, 13. 11. 2014.

Na inicijativu Svjetskog pokreta za ljubaznost, ne tako davnog 13. studenog 1998. u Tokiju je održana konferencija o ljubaznosti. Tom prilikom donijeta je posebna deklaracija koja među ostalim govori o toleranciji i prihvaćanju različitosti.

Svjetski dan ljubaznosti posebno se obilježava u Kanadi, Japanu, Australiji, Nigeriji i Saudijskoj Arabiji, a posljednjih nekoliko godina sve veću popularnost ima i u Indiji, Italiji, Singapuru i Velikoj Britaniji. U Australiji Svjetski dan ljubaznosti uvršten je  u kalendar školskih događanja u kojem sudjeluje više od 9000 škola. Tom prilikom učenicima 3. i 4. razreda koji su sudionici projekta, uručuju se Cool to Be Kind nagrade. Diljem svijeta Dan ljubaznosti obilježava s raznim događajima poput The Big Hug (Veliki zagrljaj), sudionici dijele kartice s porukama ljubaznosti, Globalni flashmob1 koji je koordinirala Orly Wahba iz SAD-a, a u flashmob se uključilo još 15 država i 33 gradova. Orly Wahba je osnivačica neprofitne  Life Vest Inside organizacije iz New Yorka čiji je cilj ohrabriti pojedince da šire sreću malim znakovima pažnje prema drugima kao način kojim bi se suzbio bullying i depresija u teenagera. Kanada Dan ljubaznosti slavi velikim koncertom dok je u Singapuru 2009. godine na taj dan podijeljeno 45000 komada žutog cvijeća.

Ovaj dan je prilika da razmislimo o svojim dosadašnjim postupcima, postavljajući se iznad teritorijalnih, kulturoloških ili religijskih granica te da shvatimo da smo dio globalnog društva, jer nismo ni bolji niti lošiji od pripadnika drugih kultura, rasa ili religija. Suvremena psihologija dokazala je da ljubaznost prema drugima povećava našu sreću.

Vođeni mišlju Njegove Svetosti Dalai Lame Budi ljubazan kad god je to moguće, a moguće je uvijek!, učenici 4.r OŠ Grigora Viteza iz Svetog Ivana Žabna uključili su se u obilježavanje Dana ljubaznosti. Na početku sata s učiteljicom engleskog, Martinom Sokač, ponovili smo lijepe riječi koje otvaraju sva vrata i to na engleskom (Thank you!, I'm sorry! Excuse me; You're welcome!) te smo dali sve od sebe kako bi naši sati engleskog tog dana bili čim ljepši i svima ugodniji upravo korištenjem tih malih, značajnih izraza te srdačnim gestama. Učiteljici Tatjani Jurković učenici su priredili za taj dan malo iznenađenje kako bi i njezin dan bio čim ljepši – na lepezu od papira svaki je učenik zapisao jednu lijepu misao za učiteljicu koje su joj sabrane predali na početku sata te uredili učionicu s lijepim željama za taj dan.

Svi učenici su se složili da obraćanjem više pozornosti jedni na druge osjećali su se bolje. Za nagradu i uložen trud za realizaciju projekta u razredu svakom učeniku 4.r. uručena je The Kind Kid Certificate.

Priredila: Martina Sokač, uč. engleskog jezika

1Flashmob je grupa ljudi koja se iznenada pojavljuje na nekom javnom mestu, izvrši neuobičajenu aktivnost i potom brzo nestaje.