« Travanj 2024 »

Raspjevana slova
Autor: Jerko Barišić, 9. 1. 2016.

Svečani prijem učenika prvoga razreda u školsku knjižnicu obično se održava u Mjesecu hrvatske knjige. Drugu godinu zaredom ovu svečanost organiziramo u prosincu, zato što do prosinca učenici 1. r. nauče tiskana slova.

Na početku svečanosti, 15. prosinca, učenike i njihovu učiteljicu dočekala je glazba "Za Elizu" L. van Bethovena, slijedio je pozdrav i podjela bombona, čije će omote čuvati za igru po grupama - slagalicu slova. Kratko se poigramo: Leti, leti, leti...Nakon toga počinje razgovor o prostoru u kojem se nalazimo. Neki su već bili u gradskoj knjižnici (u igraonici ili na Dječjem odjelu). Pojedinačno nabrajaju što sve ima u našoj knjižnici: knjige, slikovnice, Cd, računalo, pisač, slike, video, dvd player...Što sve u knjižnici možemo? (posuđivati knjige, čitati, pisati, gledati filmove, tražiti na internetu i u knjigama što nam treba, učiti, susresti se s piscima...). Kako se trebamo ponašati u knjižnici? (Ući u papučama. Ne vikati i trčati po knjižnici. Zamoliti knjižničara da nam posudi knjigu. Knjigu uredno vratiti.). Prikažem im prezentaciju u kojoj je sve ono što su oni odgovorili. Obično znaju kako se zove osoba koja radi u knjižnici. Zato im se u prezentaciji pokaže knjižara i knjižnica kako bi razlikovali ustanove i osobe koje u njima rade. Na ovome satu dajem im svima nastavne listove na kojima je prikazano ispravno i ono drugačije ponašanje u knjižnici; knjige pošarane i čiste; dječaci koji po knjižnici trče, ruše i bacaju knjige; pojedince koji jedu; uredne učenike koji posuđuju knjige i pristojno se ponašaju. Na listu se također  potpišu tiskanim slovima i crtaju svoj stol za čitanje.  Na drugom satu podijeljeni su u dvije grupe prema  boji sačuvanih omota u kojima su bili bomboni. Grupe su prozvane Tulipani (Zeleni) i Limači (Žuti).  Na zaslonu su riječi koje će trebati složiti od izrezanih slova. (Natječu se tko će brže.) Pohvali se obje grupe bez obzira što je jedna grupa prije riješila slagalicu. Dobro je i na prvom i na drugom satu početi igrom kao što smo i učinili. Nakon slagalice pitam ih vole li priče. Koje priče? Obično znaju naslove bajki: Snjeguljica i sedam patuljaka, Crvenkapica, Trnoružica...Rado slušaju bajku "Car debeljko" Želimira Hercigonje. Debeli car izgledao je kao slovo o.  Mislio je da će se zamjenom slova o drugim slovima riješiti svoje debljine. Kad to nije išlo, naredio je da se izbaci potpuno slovo o i izazvao još veću zbrku u riječima. Na kraju je zaključio da treba manje jesti te neće biti okrugao kao slovo o. Vratio je slovo o i nestalo je zbrke u jeziku. Jezik ne može i ne smije nitko mijenjati pa ni njegovo veličanstvo car.Na sljedećem satu nekoliko učenica 3. r. razigrano pjeva pjesmicu Vladimira Tomerlina "Združena slova". I pjevačice počastimo bombonima.  S učenicima 1. r. ponovi se što su naučili na ovoj svečanosti te im dijelim iskaznice. Mogu im se odmah posuditi slikovnica "Male priče o velikim slovima" ili neka druga. Na satu likovne kulture izrađivat će straničnike.Svečanim prijemom ostvaruje se ljudskopravna i društvena dimenzija iz programa građanskog odgoja i obrazovanja u knjižnici.

Jerko Barišić OŠ "Grigor Vitez" Sveti Ivan Žabno