Ovisnici sanjaju slobodu
Autor: Marko Šmid, 8. 12. 2010.

U Osnovnoj školi „Grigor Vitez“ Sveti Ivan Žabno održan  je 5. studenoga  književni susret s Majom Brajko-Livaković. Susretu je prethodila priprema. Učenici sedmih i osmih razreda – njih dvadesetak- pročitali su  njezin roman „Kad pobijedi  ljubav“.

Susret je počeo pozdravom gošći, učiteljicama i učenicima sedmih i osmih razreda. Slijedilo je  natjecanje učenika 8.c u vrlo  zanimljivom kvizu o pročitanom romanu.  Nekoliko učenika 8. b prikazalo je karakterizaciju likova iz djela „Kad pobijedi ljubav“.  Mali novinari iz 7. d održali su intervju s književnicom. A scenu iz romana izvele su dvije učenice iz 8.a.  Budući da nije bilo vremena predstaviti sve učeničke uratke, književnica je preuzela kritike romana koje su pisali učenici 7. c. Naravno,  očekuju povratnu informaciju. Prikaz cijelog djela poslat će učenici 7. d  književnici putem elektroničke pošte.

Roman je svojom temom i fabulom privukao mlade čitatelje jer se u njemu govori o problemima mladih. U njemu susrećemo likove koji se drogiraju, odaju alkoholu i zapuštaju školu. Neki, ipak  uspijevaju, zahvaljujući prijateljima, izići iz pakla ovisnosti. Lennon i Reed  žele se prestati drogirati. Iako im Dora pomaže,  u tome ne uspijevaju. Reed se predozira i umire. „Oni koji se drogiraju...Nemaju slobode, a o slobodi stalno sanjaju.“,  poruka je  ovoga romana.

U svome obraćanju književnica je naglasila kako je najvažnije njegovati prijateljstvo. Istakla je kako voli mlade. Čovjeku dođu bore na lice, a u svojoj  nutrini je mlad i razumijeva mlade.

Nadamo se da će većina učenika poželjeti pročitati roman „Kad pobijedi ljubav. Svoj interes za knjigom pokazali su i kupnjom ostalih njenih romana na prodajnoj izložbi poslije susreta.

Jerko Barišić Osnovna škola „Grigor Vitez“ Sveti Ivan Žabno