« Travanj 2024 »

Škole za Afriku
Autor: Ivana Dvečko, 9. 2. 2016.

Osnovna škola Grigora Viteza iz Svetog Ivana Žabna i ove se godine uključila u hvalevrijedan projekt UNICEF-a pod nazivom Škole za Afriku. Cijeli projekt odvijao se pod nadzorom koordinatorica ravnateljice Nevenke Bajsić i edukacijske rehabilitatorice Nevzete Zdunić.

Cilj ovog projekta je osvijestiti kod djece probleme njihovih vršnjaka diljem Afrike a tiču se normalnog života i mogućnosti obrazovanja, potaknuti ih na akciju u lokalnoj zajednici kako bi svojim radom pomogli vršnjacima u ostvarivanju istih te sami postali aktivni građani. Nadalje, bitno je spomenuti da ovakvim projektima razvijamo kod djece uvažavanje različitosti, odgovornost, pravednosti i solidarnost. Potičemo njihov osjećaj pouzdanja u vlastite mogućnosti i ponosa zbog doprinosa stvaranju boljeg svijeta.

Dana 4. veljače 2016. organizirali smo projektni dan u kojem je sudjelovala cijela škola, a posebni doprinos projektu dali su gosti iz Centra za mirovne studije (Josipa Dika) i organizacije Okus doma - Taste of home te predsjednik Društva Afrikanaca u Hrvatskoj (Prince Wale Soniyiki).  Dan je započeo raznim radionicama na temu Afrike u koje su bili uključeni svi učitelji i učenici. Kemičari su proučavali prirodna bogatstva Afrike, jezičari različite jezike u Africi, vjeronaučna skupina proučavala je katoličke misije koje djeluju diljem Afrike. Skupina tehničke kulture istraživala je o dosezima graditeljstva na Crnom kontinentu, likovna skupina izrađivala je predmete od gline po uzoru na afričku umjetnost, glazbena skupina učila je tehniku sviranja na tradicionalnim afričkim instrumentima – djembama i bongosima i dvije pjesme na Zulu jeziku dok su se matematičari zabavljali „afromatikom“ i računanjem troškova školovanja u Africi. Za to vrijeme, naš gost Prince je u kuhinji zajedno s kuharicama pripremao nigerijska jela za učenike.

Po završetku radionica, učenici su prezentirali radove u prepunom atriju škole pred ostalim učenicima. Uslijedilo je predavanje učiteljice engleskog jezika, Martine Sokač o životu djece u provinciji Tembisa u Johannesburgu u Južnoafričkoj Republici koji je imala priliku osobno posjetiti i prenesti doživljaje i način života siromašne djece iz sirotišta Siyazigabisa Home of Hope. Nakon toga uslijedilo je predavanje Josipe Dike o problemima migranata u Hrvatskoj, a zvijezda dana, Prince, ispričao nam je svoju životnu priču o teškom putovanju od Nigerije te kako je završio u Hrvatskoj. Po završetku predavanja učenici su imali prilike kušati ova neobična ali vrlo ukusna jela.
Svi su se složili da bi ovakav zabavan, istraživački i informativni projekt trebalo ponoviti čim prije. Projektni dan u našoj školi popraćen je u Regionalnom dnevniku HRT-a dostupnom na linku klikom na datum 4.2.2016. http://www.hrt.hr/enz/regionalni-dnevnik/320615/ od 34:10 min, a više slika o samom danu možete pogledati u galeriji na web stranici škole.

On behalf of Grigor Vitez Elementary School, Sveti Ivan Žabno, Croatia, we would like to thank Mrs Gab'sile Khoza for providing us information and material about Siyazigabisa Home of Hope in Tembisa, South Africa to show our children the not so easy life of their peers on the other part of the world.