« Travanj 2024 »

2. Dan Zvonimira Baloga
Autor: Jerko Barišić, 3. 6. 2016.

30. svibnja 2016. g. u Svetom Petru Čvrstecu održana  je drugi put zaredom manifestacija Dan Zvonimira Baloga.

U prijepodnevnim satima svečanom činu otkrivanja spomen-ploče književniku i slikaru Zvonimiru Balogu, na njegovoj rodnoj kući, prethodio je balogovski razigrani program učenika Osnovne škole "Grigor Vitez" Sveti Ivan Žabno i PŠ Sveti Petar Čvrstec. Svečanosti su nazočili članovi Balogove obitelji, učitelji i učenici obiju škola, načelnik Općine Sveti Ivan Žabno Vladimir Oguman, predsjednica Općinskog vijeća gospođa Dunja Trakoštanec-Jokić, članovi Družbe "Braća hrvatskoga zmaja", gosti iz Zagreba, Varaždina, stanovnici Svetoga Petra Čvrsteca i predstavnici medija.Nazočne su  pozdravil: Nevenka Bajsić, ravnateljica Osnovne škole "Grigor Vitez", DunjaTrakoštanec-Jokić u ime Općine Sveti Ivan Žabno te  Zoran Homen u ime Družbe "Braća hrvatskoga zmaja". Spomen-ploču, koju je podigla Družba "Braća hrvatskog zmaja", otkrili su Zoran Homen i Ljubica Balog, supruga Zvonimira Baloga. Vidno dirnuta, uputila je zahvalu organizatorima i sudionicima programa te pokrovitelju Dana Zvonimira Baloga Općini Sveti Ivan Žabno.

Program je nakon toga nastavljen u PŠ Sveti Petar Čvrstec gdje je najprije održan Okrugli stol na kome su govorili: Lada Žigo o Balogovoj poeziji za odrasle te njegovu gledanju na poeziju uopće, Ranka Javor o Balogovoj likovnosti i Siniša Cmrk o Balogovom djelovanju na HRT-u. Slijedile su radionice za učenike i odrasle: literarna, likovna i scenska. Sudionici radionica, nadahnuti pjesnikovim opusom, prikazali su svoje maštovite ostvaraje koje je pljeskom nagradila publika. Nakon toga predstavljena je umjetnička slika Đurđice Balog, koja je bila Balogova učenica 1960. g. u Svetom Petru Čvrstecu. Sliku je poklonila PŠ Sveti Petar Čvrstec. OŠ "Grigor Vitez" je uzvratila poklonima. Školski knjižničar Jerko Barišić predao je  knjige, plakate i keramičke odljeve tulipana najzaslužnijim za provedbu ove manifestacije. Plakat, na kome su  Balogove fotografije i naslovnice izabranih njegovih djela, Područnoj školi Sveti Petar Čvrstec darovala je gospođa Mirjrana Ptiček u ime nakladnika Katarine Zrinski Varaždin. Na kraju je održana dinamična predstava "Sedmoglavi zmaj", prema pričama iz Balogove zbirke Crvenšlapica, u izvedbi Teatra Poco-Loco iz Zagreba. Predstava je razveselila male i velike gledatelje.