« Travanj 2024 »

Dvorci Bavarske
Autor: Vesna Benković, 12. 10. 2016.

Od 7. do 9. listopada 2016. nekoliko nastavnika iz naše škole sudjelovalo je u terenskoj nastavi, koja je obuhvaćala obilazak dvoraca Bavarske, bavarskog glavnog grada u kome se vidjelo puno biciklista. Saznali smo da je  Mϋnchen i grad milijunaša. Na povratku obišli smo i središnji dio Salzburga.

Osim parka i dvorca Nymphenburg, čije zidove krasi 36 buržujskih ljepotica, razgledali smo i tri dvorca, čiji je idejni i financijski realizator bio bavarski princ Ludwich II. Taj introvertni obožavatelj germanske mitologije, nordijskih saga kao i veliki poklonik francuskog kralja Louisa XIV., nadahnut svime navedenim, za vrijeme svog života, dao je sagraditi tri, po stilu sasvim različita zdanja.

Prvi i možda najpoznatiji, kao logo Walt Disney-a, dvorac Neuschwansteiner, smjestio se na velikoj uzvisini. Dvorac je sagrađen u srednjovjekovnom stilu. Princ je, nadahnut obiteljskim grbom, za glavni motiv dvorca izabrao labuda, simbol čistoće.

Za razliku od dvorca Neuschwansteiner, gdje je ovaj sramežljivi autokratski vladar 19. stoljeća proveo samo jednu noć, u drugom dvorcu, koji je puno manjih proporcija, dvorcu Linderhof, proveo je čak 8 godina.

Dvorac Linderhof barokno je zdanje u potpunosti posvećeno francuskom kralju Louisa XIV. Zidovi prostorija dvorca prekriveni su 24-karatnim zlatom i golemim goblenima, a okoliš dvorca krase lijepo uređeni vrtovi i kaskada stepenica preko kojih se prelijeva voda. U blizini dvorca princ je dao sagraditi umjetnu spilju, a ona je bila grijana i ispunjena rasvjetom koja je mijenjala boje. U njoj su se odvijali brojni koncerti i opere jer je uređenje spilje u potpunosti nadahnuto još jednom Ludwichovom velikom ljubavi, a to je glazba Richarda Wagnera.

Prevezavši se preko jezera Chemsee, našli smo se na otoku gdje se, osim augustinskog samostana, smjestio "Mali Versailles", dvorac  Herrenchiemsee. Osim ogromnog parka s fontanama, za javnost je otvoreno 30 prostorija uređenih u raskošnom stilu. Ostalih 50 prostorija dvorca je rochbau, odnosno, nedovršeno.

Naime, u tijeku uređenja tog dvorca 40-godišnji princ je, usljed nerazjašnjenih okolnosti, izgubio život. Našli su ga na jezeru zajedno sa njegovim liječnikom.

Svi smo se složili da, unatoč viđenoj raskoši, ove prinčevske kreacije prvenstveno ostavljaju dojam ispraznosti.

Posljednji na našem putu bio je kratki obilazak Mozartovog grada Salzbuga. Osim prekrasne katedrale, prošli smo kroz parkove oko dvorca Mirabell, kao i pored rodne kuće te i  kuće u kojoj je živio veliki umjetnik Wolfgang Amadeus Mozart.

Obogaćeni brojnim dojmovima i informacijama i  nahranjenih osjetila, vratismo se kući jer "Svugdje je lijepo, ali kod kuće je najljepše".

Školska knjižničarka, Vesna Benković