« Ožujak 2024 »

Vilimove bilogorske zgode
Autor: Jerko Barišić, 18. 10. 2016.

Josip Petrlić Pjer, glazbenik i književnik, organizator različitih kulturnih priredbi, radijski voditelj i urednik, gostovao je 17.10. 2016. u Osnovnoj školi "Grigor Vitez" Sveti Ivan Žabno te održao zanimljiv  književni susret za učenike razredne nastave. Na početku susreta dragog gosta pozdravio je i predstavio prof. Tomislav Hanžeković,  ravnatelj.

Književni susret, nakon pokazanih svojih knjiga, započeo je upravo svojom, petom po redu, izišlom knjigom "Bilogorske zgode". Sama naslovnica knjige je likovno privlačna. U gornjom dijelu prikazano je malo ždrijebe, a na donjoj polovici naveden je osim Pjera i drugi autor Pero - koji predstavlja pisca Darka Peru Pernjaka, on je autor drugog dijela knjige "Crna Gora". Čim se okrene knjiga upada u oči isto grafičko rješenje, samo što je umjesto ždrebeta likovno prikazan pljusak. Knjiga se može čitati s jedne ili su druge strane, odnosno jednog ili drugog autora.

Književnik Petrlić je kroz razgovor upoznao učenike s nestašnim, dražesnim i razigranim ždrebetom, glavniim junakom "Bilogorskih zgoda". Nakon toga čitao je svoju šaljivu pjesmu o dječaku Frani  te primjerene dijelove priča iz drugih svojih knjiga. Na kraju je uz svoje stihove izveo rep o „4.B“ što je prihvatila većina učenika i u razigranom ritmu krenula prema učionicama i vratila se nazad.

Ovakovoj dinamičnoj i opuštenoj atmosferi doprinio je sam autor svojom neposrednošću i komunikacijskim sposobnostima. Ovaj susret pokazao je da su i djeca Petrlićeva publika, a to će mu, nadamo se, biti dodatni poticaj da napiše još zanimljivih književnih uradaka za najmlađe.