« Travanj 2024 »

Čitam sto na sat
Autor: Jerko Barišić, 18. 11. 2016.

U organizaciji Knjižnica Grada Zagreba, u predvorju Nacionalne i sveučilišne knjižnice  Zagreb, održna je, 15. studenoga ove godine, svečana završnica Nacionalnog kviza za poticanja čitanja "Čitam sto na sat" za učenike osnovnih škola. Ova je  svečanost na neki način zaključila ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige.

Sve okupljene na početku je pozdravila Tatijana Petrić, ravnateljica ove ustanove, a  nakon nje dobrodošlicu je svima zaželjela Davorka Bastić, ravnateljica Knjižnica Grada Zagreba. U programu je sudjelovao band Knjižnica Grada Zagreba, glumci i pisci, čija su djela učenici čitali u školskim knjižnicama i  na dječjim odjelima narodnih i gradskih knjižnica te ispunili on-line upitnik što osobito obožava današnji naraštaj mladih. Među uzvanicima bili su i učenici iz naše dijaspore - iz Subotice. Nakon što su svoju zahvalnost i čestitku svim pristiglim sudionicima kviza i njihovim mentorima  uputili pisci: Snježana Babić Višnjić, Nena Lončar i Miro Gavran,  slijejedila je scenska izvedba ulomka iz Gavranova romana "Ljeto za pamćenje"  u interpretaciji Doris Pinčić i Roberta Kurbaše. Njihov izgovor, intonacija i glumačka  interpretacija dugo će se pamtiti. Izvučeno je i devet utješnih i jedna glavna nagrada. Ipak, svi su danas pobjednici. Na kraju još jedna skladba banda i fotografiranje za sjećanje s glumcima i književnicima.  Iz OŠ "Grigor Vitez" Sveti Ivan Žabno išlo je dvoje učenika u pratnji školske knjižničarke Vesne Benković i ravnatelja Tomislava Hanžekovića. Njima se pridružio i autor ovih redaka. Nadamo se da će i ovaj skup biti poticaj razvoju  naše kulture  govorenja, čitanja i pisanja.