« Travanj 2024 »

Svečana završnica Nacionalnog kviza za poticanje čitanja
Autor: Vesna Benković, 16. 11. 2017.

I ove godine naša je škola sudjelovala u Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja.

Kviz je to koji se od 1998. g. odvija u Mjesecu hrvatske knjige, od 15. listopada do 15. studenog svake godine.

Kviz se provodi on-line u narodnim i školskim knjižnicama diljem Hrvatske, a putem knjižnica, škola i kulturnih ustanova i u dijaspori.

Da bi mogli riješiti kviz, djeca trebaju pročitati predložene knjige. Ove su godine bile predložene sljedeće knjige: Milijunaši spisateljice Maje Brajko Livaković, Mali ratnik pisca Tihomira Horvata i Pošalji mi poruku spisateljice Sanje Pilić.

Što se naše škole tiče, navedene knjige su čitali sljedeći učenici: Branimir Čavlović i Jelena Rajković, učenici 8.c razreda, te Andrea Čavlović, učenica 6.c razreda koja je ujedno izabrana za ulazak u krug nominiranih za nagrade.

Program je započeo obraćanjem organizatora, gospođe Ranke Javor, predstavnice Hrvatskog centra za dječju knjigu   i gospođe  Hele Čičko, voditeljice Odjela za djecu i mladež Gradske knjižnice Zagreb. Prisutnima su se obratile i predstavnica Ministarstva kulture te predstavnica Centra za kulturu Hrvata u Subotici. Naravno, nekoliko riječi su prisutnima uputili i autori knjiga koje su se čitale. Nakon toga, svečanost je uljepšao nastup solista Hrvatskog narodnog kazališta koji su izveli ulomke iz opere "Nikola Šubić Zrinski" Ivana Plemenitog Zajca.

Zatim je uslijedio najiščekivaniji dio, izvlačenje nagrada. Na žalost,  15 sporednih i 1 glavna nagrada otišle su u neke druge ruke, ali vjerujem da je prisustvovanje programu Svečane završnice utješilo Andreu i nije ju previše rastužilo. Pored Andree, svečanosti je nazočila i njezina sestra Jelena Rajković u pratnji nastavnika hrvatskog jezika i kulture Tomislava Hrebaka  i školske knjižničarke Vesne Benković.